Главният прокурор Иван Гешев не е всевластен или безконтролен, тъй като той многократно се отчита. В същото време от 2018 г. срещу него са постъпили над 70 сигнала, по които са извършвани проверки, а прокурорите са се произнасяли по стандарт- както срещу всички останали български граждани.
Тази позиция публикува на сайта си Прокуратурата на Република България.
Подчертава се, че никога не е имало пречка да се води независимо разследване срещу главния прокурор, който е давал многократно обяснения пред прокурор, ДАНС и КПКОНПИ.
"В хода на извършвани проверки съобразно компетентността си прокурорите са се произнасяли по същество, както се процедира по всички останали преписки срещу български граждани. Стандартът е един и същ, независимо от служебното положение на лицето, срещу което е насочен сигналът".
А иначе внушенията, че Иван Гешев е безконтролен и всевластен, не отговаряли на истината, тъй като той многократно се отчитал. Критика се отправя към народните представители, които вече трета година не изпълнявали конституционното си задължение да изслушат доклада на главния прокурор за прилагането на закона и за дейността на прокуратурата и на разследващите органи. В същото време обаче Иван Гешев е изслушван пред парламентарни комисии, което доказва, че механизъм за търсене на отговорност от главния прокурор съществува, изтъкват от ПРБ.
Твърденията, че главният прокурор е недосегаем е политическа теза, което е видно от посочената информация, пише прокуратурата. Заключението е, че твърденията на политическата класа са правно неоснователни, рушат авторитета на прокуратурата и създават у обществото недоверие към държавните институции.
Прокуратурата на Република България обосновава твърденията си със следните факти:
За периода от 2018 г. до сега срещу Иван Стоименов Гешев са постъпили над 70 сигнала с твърдения за извършени от него нарушения и/или престъпления. Сигналите са подадени от граждани, адвокати, медии, неправителствени организации, асоциации и други. В същото време прокуратурата изтъква, че многократно се е самосезирала и по публикации в интернет - отново за евентуално извършени от главния прокурор престъпления.
Сигналите са изпращани по компетентност на Специализираната прокуратура, а след закриването й- на Софийската градска прокуратура (СГП), която извършва проверки и разследвания срещу магистрати, лица с имунитет, членове на Министерски съвет. На свой ред наблюдаващите прокурори са възложили на органите на ГД "Национална полиция", ГДБОП, КПКОНПИ и други да извършат проверки. Подчертава се, че сигнали срещу Иван Гешев ежегодно са подавани или препращани до Върховния административен съд, Софийски районен съд, Софийски градски съд, Инспектората към ВСС, Инспектората към ВКП, КПКОНПИ, Комисията за защита от дискриминация, Комисията за професионална етика и превенция на корупцията във ВСС.
Припомня се, че във ВСС бяха внесени и предложения от министри на правосъдието и от членове на ВСС с искане за предсрочно освобождаване на главния прокурор, основанията за които били разисквани публично и са достояние на обществеността. Предложенията обаче бяха отхвърлени от Пленума на ВСС.
shtimpo
на 23.05.2023 в 15:34:13 #1“внушенията, че Иван Гешев е безконтролен и всевластен, не отговаряли на истината“ Не думай! А на кого се отчете след “частното” си посещение в САЩ с представители на Сената? На владиката ли?