Главният прокурор Иван Гешев поиска становище от Народното събрание и Националното бюро за контрол на специалните разузнавателни средства относно процедурите по преустановяване използването на СРС-та. Той постави и въпроса за унищожаването им след закриването на Специализираната и Апелативната специализирана прокуратури, съобщават от Прокуратурата.

От държавното обвинение заявиха, че не е ясно кой ще е съдът, към който следва да се изпратят документите за прилагането на СРС -та по дела на Спецпрокуратурата и за унищожаване на информацията от тях.

От 27 юли прокурорите имат 7-дневен срок да изпратят неприключилите наказателни производства по компетентност на други прокуратури. Към тази дата магистратите вече ще са преназначени в други прокуратури и няма да имат качеството на прокурори в специализираните прокуратури, респективно наблюдаващи прокурори по конкретни дела.

При преустановяване прилагането на СРС наблюдаващият прокурор е длъжен незабавно да уведоми съда, дал разрешението за прилагането им, а за да унищожи информацията, събрана в хода на прилагането им, е необходимо да получи разрешение в десетдневен срок.

От прокуратурата смятат, че има риск разпорежданията за унищожаване на събраната чрез СРС информация, която няма да се използва за изготвяне на веществени доказателствени средства, да бъдат възприети като издадени от некомпетентен орган.

Главният прокурор подчерта, че липсата на механизми за решаване на поставените проблеми, ще доведе до забавяне и нарушение на закона, както и че възниква риск в бъдеще да бъде възприето, че разпорежданията за унищожаване на събраната чрез прилагане на СРС информация, която няма да се използва за изготвяне на веществени доказателствени средства, са издадени от некомпетентен орган.

Припомняме, че през април депутати гласуваха на второ четене промените в Закона за съдебната власт и закриха специализираното правосъдие. Решението бе обнародвано и в държавен вестник. Промените ще влязат в сила три месеца след обнародването.