Естествено че има сериозни проблеми и корупция в здравеопазването, но те са по върховете.

Това каза председателят на БЛС Андрей Кехайов, цитиран от Би Ти Ви.

Препоръчвам на комисията да се занимава наистина с корупционни практики, каза още председателят на БЛС.

Пирамидата започва с лекар - пациент, преминава през регионални и национални институции и лечебни заведения, Министерство на здравеопазването, Национална каса, допълни той.

„НЗОК не е викана в комисията по корупция и това само по себе си е показателно",контрира председателят на УС на НЗОК Емил Райнов.

„Това, че съм викан в комисията нищо не означава. Не е необходимо да отклоняваме вниманието от реалните проблеми в здравеопазването", заяви Кехайов.

По думите му, когато е бил избран за председател на съсловната организация, той е заявил пред лекарите, че се оттегля от прякото управление на фирмите си.

Според него няма конфликт на интересив дейността му, защото в този период не си е позволил да сключва договори със здравния министър и председателя на УС на НЗОК.

Според председателят на здравната каса Емил Райнов, проблемът с договарянето тази година идва от това, че от Лекарския съюз искали да водят разговорите в посока какъв бюджет е необходим, за което двете страни нямат правно основание.
Бюджетът на НЗОК се формира от приходите от здравни вноски и субсидия от здравния бюджет, напомни Райнов.

Бюджетът за здраве трябва да е в общата макрорамкана държавата и отделни хора или групички не могат да налагат на българското общество допълнителни условия, категоричен е председателят на УС на НЗОК.

По думите му, бюджетът на БЛС залага адекватно финансиране, за да има качествено здравеопазване, докато с бюджета на НЗОК не могат да се използват съвременни технологии.

Кехайов беше категоричен, че средствата за здравеопазване намаляват и интересите на българското общество не могат да бъдат защитени, смята още Андрей Кехайов.