От екипа на европрокурора Лаура Кьовеши са възложили четири проверки за злоупотреба с евросредства на Антикорупционната комисия КПКОНПИ, съобщи БНТ.

Споразумение за сътрудничество между прокуратурата и Комисията подписаха главният прокурор на Европейската прокуратура Лаура Кьовеши и председателят на Антикорупционната комисия (и бивш главен прокурор на България - б.р.) Сотир Цацаров. Споразумението цели за бъде ускорен процесът на сътрудничество и обмен на информация, в рамките на установените правомощия на двете институции.

Кьовеши иска още информация за двама от българските европрокурори

Кьовеши иска още информация за двама от българските европрокурори

Подадените данни не били достатъчно пълни

При разследването на престъпления от компетентността на ЕП, които засягат финансовите интереси на Съюза и са извършени от лица, заемащи висши публични длъжности, органите на Комисията - дирекция "Противодействие на корупцията", действат под непосредственото ръководство на съответния български европейски делегиран прокурор. 

Българската антикорупционна комисия ще предоставя на Европейската прокуратура пълна информация за установени корупционни престъпления.

Кьовеши доволна, че ще работи не само със сигнали, минали през прокуратурата

Кьовеши доволна, че ще работи не само със сигнали, минали през прокуратурата

България нотифицира още две институции, изтъкна Иван Демерджиев

В споразумението е посочено, че "Комисията информира без ненужно забавяне ЕП за всяко престъпно поведение по отношение на което би могла да упражни своята компетентност". Европейските прокурори могат да възлагат на антикорупционната комисия предварителни проверки, както и да упражняват контрол в тази насока.

Предвидено е също, че в хода на вече образувани досъдебни производства ЕП и КПКОНПИ си взаимодействат по реда на НПК и Регламент (ЕС) 2017/1939, като действия по разследването се планират съвместно и могат да се възлагат на служители на дирекция "Противодействие на корупцията".

Кьовеши назначи още четирима европрокурори от България

Кьовеши назначи още четирима европрокурори от България

Засега от прокуратурата не съобщават имената им

Сътрудничеството ще бъде и при отнемането на незаконно придобито имущество. Европейската прокуратура ще уведомява КПКОНПИ чрез председателя ѝ за всяко повдигнато обвинение, което според ЗПКОНПИ налага образуването на имуществена проверка. На органите на Комисията могат да се възлагат и действия по налагане на запори и възбрани, както и по управление на обезпеченото имущество.

Предвижда се двете институции да провеждат и съвместни обучения, с цел повишаване на подготовката на прокурори и служители на Комисията.

До настоящия момент, преди подписване на Споразумението, на дирекция "Противодействие на корупцията" в Комисията са възложени от европейски делегирани прокурори 4 проверки с предмет злоупотреба със средства на ЕС.

Шефът на ГДБОП: Няма натиск, прокурори не се интересуват от аферата "Хемус"

Шефът на ГДБОП: Няма натиск, прокурори не се интересуват от аферата "Хемус"

Двама служители на ГДБОП се разпитват в момента