Меморандум за сътрудничество между българската и италианската прокуратура подписаха главният прокурор Сотир Цацаров и главният военен прокурор на Република Италия към Върховния касационен съд проф. Пиерпаоло Ривело. Информацията е от прокуратурата.

Според документа се предвижда взаимодействие в изработването на предложения за противодействие на престъпленията, подсъдни на военните съдилища. Това става включително чрез подготовка и поддържане на съгласувани и общи позиции пред съответните национални и международни органи.

Вписано е и задълбочаване на оперативното сътрудничество в борбата срещу престъпления, извършвани от лица от състава на въоръжените сили, срещу военни обекти или извършвани по време на военни и мироопазващи операции.

Военна прокуратура няма данни колата на Лозан Панов да е умишлено повредена

Военна прокуратура няма данни колата на Лозан Панов да е умишлено повредена

С постановление от 19 юни ВОП - София отказа да образува досъдебно производство

Страните ще си предоставят при поискване информация относно актуални проблеми на нормотворчеството на военното правораздаване, правоприлагането в областта на военното правораздаване и защита на правата на човека.

Меморандумът предвижда още страните да обменят опит в областта на международното правно сътрудничество с трети държави във връзка с разследването на военни престъпления, престъпления, засягащи или извършени от лица от състава на въоръжените им сили, както и в областта на гарантиране на правата на собствени граждани - участници във военни или мироопазващи операции в чужбина.

По време на срещата с българския главен прокурор бяха обсъдени компетентността, статута, правомощията и действащата правна уредба, засягаща военните магистратури.

Италианската делегация, водена от проф. Антонио Скалионе, зам.-председател на Военния съдебен съвет, е на тридневно посещение в България по покана на Сотир Цацаров.

В състава са включени и Маурицио Блок - председател на Военно-апелативния съд на Италия, Бруно Алберто Бруни - член на Военния съдебен съвет на Италия, бриг. ген. Салваторе Еспозито, аташе по отбраната в посолството на Италианската република.

По време на визитата на италианските прокурори се предвиждат срещи с ръководството на Военно-апелативна прокуратура полк. Веселин Стоев и Военно-апелативен съд полк. Димитър Фикиин, с ръководството на Министерството на отбраната, с ръководството на Военна академия "Г.С. Раковски" и посещение на Военно-историческия музей.

Проф. Пиерпаоло Ривело докато е бил прокурор към Съда в Торино е бил ангажиран с юридическото противодействие на феномена на т.нар. "тормоз над войници", който е бил особено разпространен по онова време.

През 1996 г. проф. Ривело заема длъжността Главен прокурор към Военната прокуратура в Торино. По това време той разглежда и случая, при който в резултат на унищожаването на документите, извършено от Прокуратурата на Републиката в Милано от страна на доктор Антонио Ди Пиетро и на доктор Пиеркамило Давиго, се заема с положението на финансистите, обвинени в това, че са приели подкуп от страна на изтъкнати италиански стилисти по време на извършените данъчни проверки в Милано в съответните модни къщи.

Сред неговите разследвания се запомнят онези, благодарение на които са били разпознати нацистките престъпници. Той е поискал и е получил осъждането на доживотен затвор на Тео Саевке, отговорен за масовото убийство на петнадесет партизани, извършено на Площад Лорето на 10 август 1944 г., и на Зигфрид Енгел, поръчител на масовите убийства в Бенедика, Туркино, Портофино и Краваско.

Главният военен прокурор на Република Италия проф. Пиерпаоло Ривело е бил в Министерския комитет за контрол на военните наказателни закони за мир и война.

През януари 2016 г. е назначен от Съвета на Военната Магистратура като Главен военен прокурор на Републиката към Върховния касационен съд, която представлява най-висшата длъжност във военната магистратура. Директор е на Списанието за Военното правосъдие.