Софийска градска прокуратура повдигна обвинения на трима души по разследване за неизгодна сделка в Министерство на образованието и науката (МОН) и пране на пари.

Обвиняемите са длъжностно лице от МОН с инициали А.М. и двама души - З.О. и С.Т., които са му помогнали съзнателно да сключи неизгодна сделка за закупуването на превозни средства, като от това е произлязла значителна вреда за МОН и случаят е особено тежък, посочва прокуратурата.

Досъдебното производство е образувано на 21 юни от разследващ инспектор от Комисията за противодействие на корупцията (КПК). Извършени са множество претърсвания и изземвания за това, че в периода от 2018 г. до 2023 г. длъжностното лице от МОН съзнателно е сключило неизгодната сделка.

Като веществени доказателства са открити и иззети пари, злато и документи. От З.О. са иззети общо 547 000 евро и 50 000 лева. От С. Т. са иззети общо 320 000 лева, 510 000 евро и 272 монети от жълт метал с приблизителна стойност от 1 146 100 лева. Разпитани са свидетели.

Престъплението, по което са обвинени и тримата, е квалифицирано по чл. 220, ал. 2 във връзка с ал. 1 от Наказателния кодекс. Същевременно З.О. и С.Т. са привлечени в качеството на обвиняеми и за пране на пари.

Софийски градски съд е постановил задържане под стража спрямо С.Т., а З.О. е под домашен арест. Не става ясно обаче каква е мярката за неотклонение на длъжностното лице от МОН, поради което News.bg се свърза с прокуратурата за уточнение. Оттам обещаха по-късно да бъде разяснено.

От държавното обвинение отказаха обаче да пояснят какво точно е било касателството на С.Т. и З.О. в схемата, както и каква е била стойността на закупените превозни средства.

По информация на "24 часа" С.Т. е общинският съветник от листата на ДПС във Варна Сали Табаков, а З.О. е неговият тъст Захир Османов.

Според медията неизгодната сделка се изразява в изчезнали 20 милиона лева от обществена поръчка на Министерство на образованието от 2018 година насам. Случаят се разплита след сигнал на Веселина Томова, собственик на варненската медия "Афера", до Комисията за противодествие на корупцията (КПК), а копия са получили ДАНС, прокуратурата и МВР.

Преди 6 години по времето, в което образователен министър е Красимив Вълчев (от ГЕРБ), МОН сключва рамково споразумение с варненската фирма "Джеми" ООД за доставка на 11 автобуса с 35 места, които трябва да возят ученици от малките населени места към градовете. Под документа стои подписът на Албена Михайлова (А.М.) като главен секретар на министерството. Тя запазва поста си при всички правителства оттогава и преживява няколко редовни и служебни правителства. Михайлова е с повдигнато обвинение, но не е арестувана.

Според "Афера" през 2021 и 2022 г. "Джеми" ООД, която е собственост на Сали Табаков, подписва 4 договора с МОН за доставка на турски автобуси за общо 28,4 млн. лева. По сметките на компанията доставчик в Турция обаче са постъпили само 4 млн. евро, или 8 млн. лв. Компанията, която трябвало да достави малките бусове за учениците, носела странното име "Фирма за анонимни външни търговски дейности" и била разследвана в Турция за финансови злоупотреби.

По данни на "24 часа" фирма "Джеми ООД" доставя транспортни средства на различни институции у нас още от 2009 г. Сключила е договори за над 80 млн. лв., но работи основно с Министерството на образованието и науката. Тъстът на Сали Табаков има 90% от компанията и е управител.

Същевременно, ден преди да съобщят от прокуратурата за разследването, народният представител в 50-ото Народно събрание Филиз Хюсменова от ДПС изненадващо обяви, че подава оставка. Тя обосновава решението си като поемане на отговорност за резултатите на изборите във Варна, въпреки че в деня след вота - 10 юни, пусна пост във фейсбук, в който отчита, че резултатът на структурата "заслужава уважение".

Още един депутат от 50-ото НС подава оставка

Още един депутат от 50-ото НС подава оставка

Това е Филиз Хюсменова от ДПС