Депутатите приеха окончателно Закон за изменение и допълнение на Кодекса на труда, с който се усъвършенства нормативната уредба, приложима към работата от разстояние. Също така се регламентира отговорност за гарантиране на трудовите възнаграждения на работниците и служителите при веригите от подизпълнители.
Промените по отношение на работата от разстояние са в изпълнение на мярка от Националния план за възстановяване и устойчивост.
Предвидени са специални разпоредби, с които се регламентират задължения на работодателя при използване на информационни системи за възлагане и отчитане на работата, в т.ч. и по отношение на системи за алгоритмично управление (т.нар. изкуствен интелект) на работните процеси. Целта е да се гарантират правата на работниците и служителите, като се осигури информация за данните, които се събират, обработват и съхраняват в информационните системи и за начина на вземане на решенията.
Усъвършенствани са разпоредбите относно задълженията на работника или служителя да осигурява работно място за извършване на работа от разстояние, съответно на работодателя да предоставя информация за минималните изисквания за безопасност и опазване на здравето към работното помещение, където се извършва работа от разстояние. Въз основа на предоставена от работника или служителя информация за характеристиките на осигуреното от него работно място, работодателят ще има възможност да предприема необходимите мерки за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд. Регламентирана е възможност за използване на автоматизирана система за отчитане на отработеното време.
Въведено е т.нар. "право на изключване", което дава право на работника или служителя, който извършва работа от разстояние, да не отговаря на инициирана от работодателя комуникация по време на междудневната и седмичната почивка.
Според Георги Гьоков от БСП дистанционната работа ставала все по-предпочитана.