Общо 20 камиона с пластмасови отпадъци от Турция се връщат под строг контрол до мястото на изпращане, съобщиха от Министерството на околната среда и водите.
Те се връщат поетапно под строг контрол от органите на ековедомството към мястото на изпращане в Полша, Румъния, Унгария, Нидерландия, Германия и България.
Сигналът е подаден на 21 май до Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) - Стара Загора от Митническо бюро - Лесово. Турските граничари са върнали камионите от ГКПП "Лесово". Те са пътували към предприятие за преработка в Турция.
Превозните документи са проверени и допуснати от РИОСВ-Стара Загора да влязат отново на територията България през ГКПП "Лесово", след като инспекцията е установила, че придружаващата документация е изрядна.
Предоставени са попълнени документи по приложение VII от Регламент (ЕО) №1013/2006 за превозите на отпадъци с указан обратен маршрут, час и пункт, през който ще напуснат територията на България.
Преди да излязат от страната екоинспекторите проверяват документите за превоз на отпадъци и целостта на поставените пломби на товарните превозни средства.
По нареждане на екоинспекторите в съответната страна по произход на отпадъците се връщат 13 камиона.
От тях 12 тежкотоварни автомобила вече са напуснали страната (10 са преминали през ГКПП "Дунав мост 1" и 2 са излезли през ГКПП "Калотина"). Един камион се инспектира и на ГКПП "Дунав мост Видин - Калафат".
Останалите 7 камиона са върнати в България - по три в Шумен и в село Кривина и един в закрития металургичен комбинат "Кремиковци".
Припомняме, на 9 януари 2020 г. бе арестуван бившият екоминистър Нено Димов. Едното обвинение към него е за водната криза в Перник, другото - заради случая с отпадъците от Италия.
Братята Бобокови бяха арестувани заедно с бившия заместник-министър на околната среда Красимир Живков заради аферата с "италианския боклук".
За сагата с италианския боклук, предназначени за страната ни, се заговори в началото на декември 2020 г., когато италианските власти заловиха незаконни 815 тона боклуци, предназначени за България.
В края на 2019 г. имаше сигнал, че в бивше предприятие в Плевен се складират опасни боклуци, внесени от Италия. Става въпрос за около 9 000 тона отпадъци. Тогава обаче от екоинспекцията в Плевен заявиха, че нито при една от петте проверки през миналата година не е установила нарушения, включително по отношение на естеството на отпадъка.