Окръжната прокуратура в Плевен образува досъдебно производство за 9 000 тона отпадъци, внесени от Италия, открити в депо в Плевен. Това съобщи ръководителят на окръжната прокуратура в града Ваня Савова, цитирана от БНТ. Сигналът е подаден в края на миналата година.

Проверката и процесуалните действия, които извършва прокуратурата, са свързани с фирма "Феникс - ЕООД" и с други фирми, представлявани от същия собственик, поясни Савова.

По думите й депонираните на място отпадъци, в голямата си част са внос от Италия, но не са тези, които са били натоварени на влакова композиция. Тези са пристигнали по море.

Отпадъците са внасяни в продължение на 1 година. Към момента е ясно, че фирмата трябвало да ги обработи, но това не се е случило, обясни Савова.

МВР тръгна по следи на италиански боклук в Плевенско

МВР тръгна по следи на италиански боклук в Плевенско

Главният секретар на МВР Ивайло Иванов е на място

Тя отбеляза, че няма ток, няма вода, няма машини, които видимо да могат да извършват дейности във връзка с преработката на отпадъка. Има машини във видимо лошо състояние.

Отпадъците, които са огледани от разследващите са пластмаса, хартия, дърво и метал. Взети са проби, за да се установи дали са опасни.

Разследването е започнало преди 2 дни. Разпитани са хората, свързани с вноса и съхранението на отпадъците. Огледано е местопроизшествието, иззети са документи от РИОСВ - Плевен.

По думите на Савова към момента има достатъчно основания да се смята, че са нарушени изискванията за съхранение и преработка на отпадъците.

Мащабна акция срещу италианската мафия с арести и у нас

Мащабна акция срещу италианската мафия с арести и у нас

Предполага се, че българската следа е свързана с трафика на боклук

Имаме основания да смятаме, че някои длъжностни лица не са изпълнили задълженията си, свързани с контролните функции на съответната Регионална дирекция за опазване на околната среда и водите. Но към този момент това са само предположения, отбеляза още тя.

Полицията и прокуратурата са взели мерки да не се допусне внос на отпадъци от собственика на фирмата, докато не се изясни дали тя има необходимия капацитет за преработка и съхранение, допълни Савова.

От МВР уточниха още, че предстои изпращане на запитване до италианските власти дали тези отпадъци са свързани с разследване в Италия, както и превод на фирмена документация.

До момента са установени нарушения на изискванията по съхранението и преработката, но няма опасност за здравето на хората.

Работата по изясняване на факти и обстоятелства по случая продължава.

Спреният в Италия боклук бил краен продукт от третирането на пластмасата

Спреният в Италия боклук бил краен продукт от третирането на пластмасата

Открити са били 582 бали отпадъци, натоварени в 17 вагона

Припомняме, че на 11 декември стана ясно, че италианските власти са заловили незаконни 815 тона боклуци, предназначени за България. Незаконният товар беше открит във влак. Търговската стойност на боклука се изчислява на 130 хиляди евро.

От Министерството на околната среда и водите увериха, че българското правителство не води преговори с Италия за приемане на отпадъците. Те отрекоха при тях да е постъпвала официална информация за задържаните незаконни тонове боклук.

В МОСВ нямали информация за внос на отпадъци, задържани в Италия

В МОСВ нямали информация за внос на отпадъци, задържани в Италия

Не са уведомени от Италия за задържането на незаконен превоз, предназначен за България