С пълно единодушие и почти без никакъв дебат Висшият съдебен съвет (ВСС) прекрати процедурата по избор на нов главен прокурор.

Това e първото заседание на ВСС, което беше председателствано от новия министър на правосъдието Георги Георгиев. Днешното заседание на Пленума бе свикано от Георгиев, който и преди това анонсира очакването си ВСС "просто да изпълни закона". Прекратяването на процедурата е следствие от последните изменения в Закона за съдебната власт, приети миналата седмица още докато се водиха преговорите за правителство в рамките на 51-то Народно събрание.

Точно така се и случи, като изказвания направиха само двама магистрати Атанаска Дишева и Цветинка Пашкунова, които имаха към закона и съответно решението чисто редакционни забележки. Огнян Дамянов се оказа подготвен и предложи диспозитива на решението, което бе гласувано моментално и кротко. 17 гласа "за" прекратиха процедурата.

В началото му Георги Георгиев направи кратко обръщение към кадровиците, в което изрази надеждата си за сътрудничество и взаимодействие между съдебната и изпълнителната власт.

Георгиев спасява парите по ПВУ със Закона за медиацията

Георгиев спасява парите по ПВУ със Закона за медиацията

Иска оперативна работа и от ВСС

Припомняме, миналата седмица представляващият ВСС Боян Магдалинчев даде заявка, че Законът за съдебната власт, който ограничава пълномощията на ВСС да избира нов главен прокурор, когато е с изтекъл мандат, ще бъде атакуван пред Конституционния съд. Днес такави заявки не бяха дадени от членове на Пленума. 

Също така миналата седмица, на 16 януари, трябваше да се проведе изслушването на единствения кандидат за нов главен прокурор Борислав Сарафов пред ВСС и да бъде проведен избор. Това щеше да бъде краят на откритата в края на лятото на 2024 г. процедура по избор, след като Конституционния съд отмени съдебната реформа, гласувана от 49-то Народно събрание по време на т.нар. сглобка. Борислав Сарафов обаче дори не се яви на изслушването във ВСС, а магистратите отложиха процедурата, тъй като тогава още промените в Закона за съдебната власт не бяха влезли в сила. 

Според тези промени Борислав Сарафов може да остане изпълняващ функциите главен прокурор още шест месеца, след което на негово място може да бъде определен друг магистрат. Това се отнася и до и.ф. председател на ВАС, като в момента това е бившият председател Георги Чолаков. Процедурата по избор на нов шеф в Административния съд се провалия за втори път заради липса на кандидати.

Конституционният съд отказа да тълкува правомощията на ВСС с изтекъл мандат

Конституционният съд отказа да тълкува правомощията на ВСС с изтекъл мандат

КС отклони питанията на ГЕРБ и ПП-ДБ дали старият ВСС може да избира нов главен прокурор