На днешното заседание на Прокурорската колегия на ВСС бе прието да бъде направен анализ на дейността на спецпрокуратурата и в същото време да има запитване до Генерална дирекция "Подкрепа на структурните реформи" към Европейската комисия. Очакванията са Европа да окаже експертна подкрепа при изготвянето на анализ на дейността на Апелативната специализирана прокуратура и Специализираната прокуратура. 

Христо Иванов: Спецправосъдието се оказа сляпо за корупцията по високите етажи

Христо Иванов: Спецправосъдието се оказа сляпо за корупцията по високите етажи

Служебното правителство да осветли кредиитите от ББР

На заседание на Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет (ВСС) приеха критерии и структура, по които да изготвят анализ за дейността Специализираната прокуратура и на Апелативна специализирана прокуратура. Обхватът на анализа е от 1 януари 2012 г. до 31 декември 2020 г., съобщиха от Висшия съдебен съвет. Срокът за изготвяне на анализа е тримесечен.

Критериите, по които да се изготви анализ, са следните:

  1. Правна рамка за създаването на тези органи и за промяната и увеличаването на тяхната компетентност;
  2. Административно-организационна дейност на Специализираната прокуратура;
  3. Кадрова и ресурсна обезпеченост на Специализираната прокуратура;
  4. Дейност на Специализираната прокуратура по основни направления:

организирана престъпност;

престъпления против Републиката;

корупционни престъпления по критерии за съответната година - преписки и досъдебни производства (брой образувани, наблюдавани, решени и видовете решения); действия със задължителен съдебен контрол в досъдебната фаза по наказателното производство; внесени в съда прокурорски актове, видове решения по тях, осъдени лица с влязъл в сила съдебен акт, участие в съдебни заседания; върнати от съда дела, оправдани лица с влязъл в сила съдебен акт.

Спецсъдът се отчете като най-натоварения окръжен съд в страната

Спецсъдът се отчете като най-натоварения окръжен съд в страната

За 2020 г - 45 присъди, 42 прекратени дела, 77 дела, решени със споразумение

Другите показатели за анализа включват международното сътрудничество на Специализираната прокуратура, взаимодействието на Специализираната прокуратура с други органи, дейността на Следствения отдел в Специализираната прокуратура.

Прокурорите искат да се сравни дейността на Специализираната прокуратура и прокуратурите с обща компетентност по няколко направления:

организирана престъпност в периода от 2003 г. до 2011 г. и в периода от 2012 г. до 2020 г.;

престъпления против Републиката в периода от 2011 г. до 2015 г. и в периода от 2016 г. до 2020 г.;

корупционни престъпления в периода от 2015 г. до 2017 г. и в периода от 2018 г. до 2020 г.

Следователите се жалват в 4 евроинституции за закриването на Спецсъда

Следователите се жалват в 4 евроинституции за закриването на Спецсъда

Правят аналогия с отменената Конституция от 1971 г.

В анализа трябва да бъде включена и дейността на Апелативната специализирана прокуратура. Очакванията са да бъде описан броя на наблюдавани и решени преписки, видове решения по тях и участие във въззивни съдебни заседания.

В анализа се предвижда да бъде описана и натовареността на Специализираната прокуратура, на Следствения отдел в Специализираната прокуратура и Апелативната специализирана прокуратура, както и обобщени изводи за дейността им.

Беше избрана тричленна комисия от прокурорската колегия на ВСС и 10 магистрати от прокуратурата, които да направят анализа. Предложението бе на Гергана Мутафова.

В Комисията са: Калина Чапкънова - член на ВСС, която е и ръководител на комисията, Стефан Петров и Евгени Иванов - членове на ВСС, Валентина Маджарова - изпълняващ функциите административен ръководител на Специализираната прокуратура, Калин Стоилов - заместник административен ръководител на Специализираната прокуратура, Даниела Димитрова - заместник апелативен прокурор на Апелативна специализирана прокуратура, Мария Дойчева - заместник апелативен прокурор на Апелативна специализирана прокуратура и прокурори от Върховна касационна прокуратура - Паулина Недялкова, Калина Серафимова, Величка Смилянова-Янева, Зорница Таскова, Ваня Илиева и Томи Наков.

Припомняме, откриването на специализираното правосъдие стана през 2010 г., а десет години след това лично един от създателите му бившият функционер от ГЕРБ Цветан Цветанов поиска закриването им.

След предложените промени в Закона за съдебната власт и в Наказателния кодекс магистрати се събраха на протест в различни градове на страната. От прокурорската колегия на ВСС приеха декларация.

Христо Иванов за протеста: Административно мероприятие

Христо Иванов за протеста: Административно мероприятие

В пленарна зала се прави повече кампания, отколкото законодателство