"Да се върнеш на картата на Европа е едно, но да бъдеш трайно признат от другите вероятно е съвсем различно нещо", декларира изданието.
Българската азбука е била отхвърлена по време на съветското управление преди 15 години.
С приемането на българския език за официален, в Евросъюза ще бъдат преодолени проблеми, като този с българската транслитерация.
Министърът на държавната администрация Николай Василев дава пример за трудностите с преводите от български - град Панагюрище може да се транслитерира на латиница по седем различни начина.
През 886 г. България приема глаголицата - азбука, създадена от мисионерите Св.св. Кирил и Методий, пратени от Византия с цел културна асимилация на България.
За основа на глаголицата послужва гръцката азбука.
В началото на X век глаголицата постепенно е заменена с кирилица - азбука създадена в Преславската книжовна школа от Св. Климент Охридски.
Св. Климент Охридски сътворява букви, които най-точно отговарят на звуково-изразноста и гъвкавостта на народната реч, с които и досега си служим.
Съвременната българска азбука има 30 букви.
МЧ чичо
на 27.09.2006 в 12:47:44 #11Ами те и ЕС да имат нещо за затруднение! Голяма работа че ще им е трудно , на нас да не ние лесно с английски ,френски , немски , гръцки, шведски и т.н именца.Надявам се никой да не си помислял , че няма да ни приемат кирилицата.
pallini
на 27.09.2006 в 02:14:39 #10Няма нищо лошо в това, че Панагюрище може да се напише по 7 начина. Това значи също, че е един истински български град, където не е имало никога турци. Като живеещ от 23 години в чужбина, мога да ви кажа, че това е неимоверен успех - да ни се признае езика и писменноста за официални. Има прецедент близък до нашия- това е гръцкия. И независимо, че гърците нямат П, надписите на населените места са винаги и на латиница, но винаги на 500 метра след гръцките и гърците въобще не страдат от комплекси, че накойси пиян датчанин не може да произнесе думата Палиохора правилно. Смеят му се и са горди, че са гърци. А ние трябва да сме горди, че пак сме едни гърди пред големия брат-Русия- Дадохме им азбука и писменост, а сега сме първи признати с тези букви, преди 250 милиона даже и да мечтаят за ЕС. Членството в ЕС трябва да се гледа от 3 гледни точки - гео-политическа, икономическа и етническа.И трите допират до огромни проблеми, защото в ЕС ще трябва да се спазват законите на ЕС, които са писани от хора, които нямат ама нищо общо по нито с една от тия три гледни точки с нас. Това, че законите се коват в Европейския парламент, това е прах в очите. Те се пишат от тримата най-големи и се гласуват въпреки вечните разногласия, като на проф.събрание. Лобито на малките страни е слабо, а те са силни икономически, но зависими от централната банка, която ги контролира с механизма наречен лихва. Малките страни нямат право на вето и така полека лека ще ви се открият всички добрини и злини на това членство. Дано само в политическото пространство се завъдят национално отговорни личности, за да може чергата да се дръпне малко и към нас, та да се почувстваме действително равностойни, а не пак като малкия брат. Защото разделянето на благата продължава да е по два начина - по братски и по равно.
muad
на 26.09.2006 в 23:05:03 #9Дядо попе, и не забравяй, че после е изнесена като продукт за много други народи
Но са прави по-долу, че глаголицата е в много по-малка степен подобна на гръцката азбука от кирилицата. Освен това статията бърка и в приписването на анализа на славянските звуци на Климент (чието авторство не е 100% сигурно) и на кирилицата, докато те са всъщност останали от глаголицата и делото на Кирил.
Травъл
на 26.09.2006 в 22:19:09 #8"България приема Кирилицата през 886 а не Глаголицата която е доста преди това. Травъл първо ти си вземи уроци по история. Не е грях. " Не ме разсмивай, ти, джудже, краднало името на река Евро... А уроци по история всеки ден взимам, но не от тези вонящи книжки, от които четеш ти.
Гоце
на 26.09.2006 в 21:06:25 #7Колко са тия със собствена азбука? Създадена за тях....
dqdopop
на 26.09.2006 в 19:43:05 #6"Съвременната българска азбука има 30 букви. " Дали да им вярвам?
Europa
на 26.09.2006 в 19:32:18 #5Правилно boby, България приема Кирилицата през 886 а не Глаголицата която е доста преди това. Травъл първо ти си вземи уроци по история. Не е грях.
Травъл
на 26.09.2006 в 18:31:39 #4boby, първо вземи си напиши името на някоя от азбуките, които косвено са предмет на обсъждане, и тогава се върни да сееш мозък. А дотогава нас ни остави да бъдем заблудени, че кирилицата (кириали) е малко по-стара азбука от гръцката.
Травъл
на 26.09.2006 в 17:45:03 #3Не мога да повярвам - в нюс.бг се осмеляват да кажат част от истината за историята на България!!! "През 886 г. България приема глаголицата - азбука, създадена от мисионерите Св.св. Кирил и Методий, пратени от Византия с цел културна асимилация на България. " Браво, Снежана!!! Сега остава да напишеш и за близостта между коптската и българската азбуки. ;)
a69
на 26.09.2006 в 17:23:12 #2"Българската азбука е била отхвърлена по време на съветското управление преди 15 години." ВТФ?
Минувач
на 26.09.2006 в 17:17:06 #1Ще обогатив Европа с нашите псувни. Един съдия беше започнал да учи бъггарски, за да разбира какво говори Стоичнов на терена...