Регионалният исторически музей в Смолян беше домакин на Ден на изкуствата.
В четири ателиета, разположени в експозиционните зали, деца и младежи се запознаха със старинни техники за обработка на вълна и изработване на традиционни текстилни изделия.
Празникът е съвместна инициатива на музея и Професионалната гимназия за приложни изкуства, съобщава БНТ.
Най-интересно за младите художници се оказа плетенето на зунки или дъги по родопски. От възрастните хора в региона те са научили, че това са различни по дължина и вид върви и колани, които са намирали широко приложение в бита на някогашните родопчани.
Жените наричат зунка всичките неща, които са им били необходими за връзване, било за повиване на бебето, било за украса на косата, било големи върви, с които се е връзвал чеиза, за да си го пренесе момата в новата къща, разказа Захарина Куцева - преподавател в ПГПИ.
Допълва, че така се е наложило те сами да си ги изработват, "втъкали" са усещането си за красота и хармония, като са ги направили цветни.
Учениците са открили и научили различни техники за плетене, които демонстрираха в музея. Според музейните специалисти това е начин да се съхрани живо културното наследство на региона.
griffin
на 01.05.2012 в 17:59:50 #1колкото и да лансираш боклука наречен "деца"
серъ на него 