Уникални находки от праисторически селища, съществували по българското Черноморие, са подредени в постоянна изложба в Китен.

Под надслов "Тайни от морското дъно"  могат да се видят всички археологически находки, открити за последните 28 години при експедициите на Центъра по подводна археология.

Китен е наследник на древната крепост Урдовиза и по тези места е имало развита цивилизация още преди 5000 години и затова мястото на подобна експозиция е тук, твърдят специалистите, информира БНТ.

Тази изложба дава възможност на Центъра за подводна археология най-сетне да излезе от анонимност. 28 години анонимност е много дълго време, коментира Христина Ангелова,  директор на Център за подводна археология.

В изложбата са представени потъналите праисторически селища по цялото протежение на българското черноморско крайбрежие от каменно-медната и от ранната бронзова епоха, както и единствения проучен засега потънал кораб, открит в България в южния китенски залив.

Специално внимание е отделено и на откриването и изваждането от морското дъно на много древни котви, наречени от специалистите "азбуката на подводната археология".

Изложбата е в памет на създателите на Центъра за подводна археология в България проф. Александър Фол и професор Михаил Лазаров, създали първата по рода си за страните от черноморския басейн, организация на специалистите по древна морска история на крайбрежието.