Според президента Георги Първанов има шанс българин да оглави ЮНЕСКО.

„Ако нямаше шанс, нямаше да се пробваме", каза той преди откриването на международната конференция на тема "Опазването на културното наследство и културното многообразие - своеобразен отговор на глобализацията", която се проведе в резиденция Бояна.

Държавният глава изтъкна, че посланичката ни във Франция Ирина Бокова има всички качества да оглави тази организация и да бъде неин генерален директор. По думите на Първанов е особено важно, че с кампанията на посланик Бокова България показа не просто уникалните си природни и културно исторически дадености, но и че има десетилетна културна политика на опазване на своето богатство.

По мнение на президента това е най-добрата реклама, която би могла да бъде направена на духовна България.

По време на конференцията Първанов каза още, че все вярва, че ще съумеем да опазим Несебър като един от обектите на ЮНЕСКО.

В предишните десетилетия е направено много за съхраняването, за социализирането на това културно историческо наследство, изтъкна държавният глава. Виждам, че към Несебър се настъпва много мощно и това не може да не ни тревожи, отбеляза той и добави: „ Когато се изграждат бетонни градове, близо до автентични културно исторически обекти", още повече когато са такива уникални градове, какъвто е Несебър.

В това отношение според президента държавата  и общините трябва да са безкомпромисни.

Тук, на този исторически кръстопът, на който се намира България, много добре може да се почувства както историческата, така и съвременната среща на различни култури и традиции, допълни Първанов. Тук може да се разбере, че разбирателството и взаимното уважение между различните общности са възможни и могат да бъдат солидна основа за диалог, а не за конфликти, изтъкна още държавният глава.

Общуването на културите не е просто съжителство, то е отваряне, чуваемост, опознаване, разбиране на другите, подчерта Първанов. По думите му именно това  е главната цел, към която да се стремим, още повече в условията на тежка криза, която не би трябвало да прераства в глобална, в катастрофална криза на ценностите.

България се възприема по света като по-голяма отколкото за съжаление понякога ние се възприемаме, коментира за news.bg Ирина Бокова. Нямаме никаква причина да се подценяваме, да имаме занижено самочувствие, защото в културата, в духовната област, няма големи и малки държави, подчерта тя.

Бокова припомни често изтъкваното в изказванията на международната конференция, че ние сме една изключително богата културно и духовно държава и изтъкна думите на ректора на СУ "Св. Климент Охридски" Иван Илчев, че ние сме един духовен гейзер в района, в Европа, в света.
Не става дума да изпадаме в мегаломания. Мисля, че трябва да ценим това, което имаме, това, което можем да дадем, коментира тя.

Бокова е категорична, че в България трябва да се проведе национална кампания - не толкова за това държавни институции да опазват културно-историческите обекти, а ние самите да ги опазваме.
Като пример тя посочи проблемите, които има Несебър и отбеляза, че това са проблемите на 90% от паметниците на културата, включени в списъка на ЮНЕСКО. Това е как да се балансира между икономическия интерес и опазването на архитектурното и културното богатство, посочи тя.

Бокова изтъкна важността на ролята на местните власти и на общественото мнение по места. „Каквото и усилие да предприеме държавата не би могло да има успех ако местните хора не са убедени в правотата му", отбеляза тя.

Според посланик Бокова трябва да се направят програми за обучение на децата в училищата и извън тях в различни асоциации така, че самите деца да видят какво богатство имат, да го уважават, да знаят, че това е важно за тяхното бъдеще.

На срещата присъстваха представители на 44 страни от всички континенти. В нея взе участие и Георги Анастополис, президент на 44-ата сесия на Генералната асамблея на ЮНЕСКО.