Голяма част от Алпите просто не изглеждат нормално за това време на годината. Оскъдните снеговалежи и необичайно топлото зимно време в централните планини на Европа позволяват на тревата да покрие хълмовете в региона, причинявайки главоболия на операторите на ски писти и на любителите на алпийските снежни пейзажи, коментира Associated Press.
Трева, скали и пръст се виждаха в понеделник в някои от европейските притегателни центрове на зимния спорт - като Инсбрук в Австрия, Вилар-сюр-Олон и Кран-Монтана в Швейцария и германския Ленгрис и на много други места. Недостигът на сняг съживи опасенията за необратими температурни промени, свързани с изменението на климата.
Широка ивица, простираща се от Франция до Полша, в чийто център попадат Алпите, обхваната от необичайно меко за сезона време, позволи на много хора в Европа да извадят дрехите с къси ръкави от гардеробите. Метеорологична карта показа, че Полша отчита дневни температурни рекорди с двуцифрени числа в градуси по Целзий през последните дни.
Това е рязък контраст със студеното време и виелиците в части на Съединените щати в края на миналата година.
Швейцарският държавен метеорологичен институт измери някои от най-горещите температури през това време на годината. Метеорологична станция в Делемонт, в планината Юра на френската граница, вече отбеляза рекордна дневна температура от 18,1 градуса по Целзий в първия ден от годината, с над 2,5 градуса по Целзий по-висока от предишен рекорд за януари. Други градове последваха примера на Делемонт.
Швейцарските метеоролози написаха иронично в блога си: "... този обрат на Новата година почти може да ви накара да забравите, че е разгарът на зимата."
Синоптикът Аник Халдиман каза, че постоянната метеорологична система, която донесе по-топъл въздух от запад и югозапад, се е задържала, запазвайки по-високите температури, които се очаква да останат до края на седмицата. Въпреки че склоновете над 2000 метра са заснежени, по-надолу скиорите трябва "да се въоръжат с търпение".
Недостигът на сняг е особено критичен около швейцарския курорт Аделбоден, който трябва да бъде домакин на Световната купа по ски в събота и обикновено привлича 25 000 фенове, но тревистите, кафяви склонове от страни на трасето могат да помрачат пейзажа - и да намалят привлекателността.
Директорът на трасето Тони Хади призна, че състезанието ще се проведе на 100% изкуствен сняг тази година.
"Климатът малко се променя, но какво да правим тук? Да спрем ли с живота?" каза той по телефона, като отбеляза, че други предизвикателства като пандемията от коронавирус и войната показват, че "животът не е лесен" в наши дни.
"Всичко е трудно - не само подготовката на ски писта", каза Хади.
Началото на 2023 г. се оказа не по-различно от края миналата година, която беше най-горещата в историята както в Швейцария, така и във Франция. В по-широк план Световната метеорологична организация на ООН казва, че последните осем години са на път да бъдат осемте най-топли в историята. Окончателните данни за глобалната температура за 2022 г. ще бъдат публикувани в средата на януари.
В съседна Франция, националната метеорологична агенция Meteo France каза, че 2022 г. е приключила с едни от най-топлите дни, които страната някога е преживявала по това време на годината - завършвайки изключително топла година, в която бяха счупени температурни рекорди и избухнаха горски пожари и настана безпрецедентна суша.
Meteo France заяви, че в Южните Алпи и в Северните Алпи по склонове над 2200 метра са наблюдавани близки до нормалните снеговалежи. Но сняг липсва особено на по-ниските места в Северните Алпи и в Пиренеите.
Разбира се, Алпите покриват голяма територия и не цялата планинска верига е лишена от сняг. Може би изглежда нелогично, но едни от най-добрите снеговалежи са докладвани в италианските Доломити, на юг от швейцарските Алпи.
В началото на ски сезона съдбата изглеждаше благосклонна за любителите на снега: във Франция мразовитото време до средата на декември събуди надежди, че ски курортите в Алпите, Пиренеите и другаде може да видят много ранен сняг и температури под нулата, необходими за поддържане на пистите отворени.
Вместо това обаче последва изключително топло време, което накара някои курорти на по-ниска надморска височина да затворят, тъй като снежната покривка се стопи.
"Имаше добро начало на сезона със студена вълна в средата на декември, която осигури малко сняг почти навсякъде. След това миналата седмица донесе доста дъжд и високи температури, така че определен брой писти трябваше да бъдат затворени отново", каза Лоран Рейно от индустриалната група Domaines Skiables de France, която представлява френските ски курорти, операторите на лифтове и други свързани дейности по телевизия C-News.
Германия също е обхваната от необичайни пролетни температури - до 16 градуса по Целзий в някои части на страната в понеделник. Смята се, че новогодишната нощ е била най-топлата, откакто има изобщо надеждни метеорологични данни. Германската метеорологична служба e отчете показания от 20 градуса Целзий и дори малко повече в четири метеорологични станции в Южна Германия, съобщи информационната агенция dpa.
Вим Тиери, професор по климатология в университета в Брюксел, каза, че същият реактивен поток, който е изтпратил студения въздух от Арктика в САЩ, е "изтеглил" топъл въздух от субтропичните зони в Европа. Той предупреди, че изменението на климата не се е разкрило в пълна степен, освен ако хората не намалят използването на горива, които създават парников ефект.
"До края на века просто ще свърши с карането на ски в Алпите, каквото го познаваме", каза той, добавяйки, че планинските райони с по-ниска надморска височина вече усещат въздействието. "В бъдеще тези проблеми ще се влошат, защото снегът ще продължи да се топи, докато климатът се затопля."
no-noi
на 04.01.2023 в 00:29:21 #3И като си представиш че слънчевия цикличен максимум предстои следващите години
mclaranist
на 03.01.2023 в 16:48:32 #2Някой ,,фенове" не могат да мислят. ОК, хранилищата ще са пълни, а ВЕЦ-те, ПАВЕЦ-те, язовирите за напояване???? Реколтите, земеделието, корабоплаване по големите реки???? То русофобията е ок, ама когато граничи с идиотизъм е лошо. Нали се сещате, че газа ще свърши, студено ще стане. Ама ако реките не се напълнят и пролетта и лятото е ОЩЕ ПО СУХО от миналото, и газа няма да помогне. На фона, че от същата Русия няма и ТОРОВЕ да дойдат за земеделието. А не се знае дали и на каква цена ще продаде и зърното си. Мислете малко
shtimpo
на 03.01.2023 в 15:33:02 #1Ами сега..? С туй топло време как ще го изгорим ‘сичкия тоз газ в хранилищата? Нѐма лабаво!