"Нашата планета е съсипана." Това ще предупреди генералният секретар на ООН Антониу Гутериш по-късно днес.
Човечеството води, како ще го определи той, "самоубийствена" война срещу природния свят.
"Природата винаги отвръща на удара и прави това със събиране на сила и ярост", ще каже той на специално събитие на Би Би Си за околната среда.
Гутериш иска да постави справянето с климатичните промени в основата на глобалната мисия на ООН.
В реч, озаглавена "Състоянието на планетата", той ще обяви, че "централна цел" на ООН през следващата година ще бъде изграждането на глобална коалиция около необходимостта от намаляване на емисиите до нетна нула.
Под нетна нула се има предвид намаляване на емисиите на парникови газове, колкото е възможно, и балансиране на всякакви по-нататъшни изхвърляния на емисии чрез отстраняване на еквивалентно количество от атмосферата.
Гутериш ще каже, че всяка страна, град, финансова институция и компания "трябва да приемат планове за преход към нетни нулеви емисии до 2050 г." Според него те също ще трябва да предприемат решителни действия сега, за да тръгнат по пътя към постигането на тази визия.
Целта, казва генералният секретар на ООН, ще бъде да се намалят глобалните емисии с 45% до 2030 г. в сравнение с нивата от 2010 г.
Ето какво ще настоява Гутериш да направят страните по света:
- Да се постави цена на въглерода;
- Поетапно спиране на финансирането за изкопаеми горива и прекратяване на субсидиите за изкопаеми горива;
- Прехвърляне на данъчната тежест от доходи към въглерод и от данъкоплатците към замърсителите;
- Интегриране на целта за въглероден неутралитет (подобна на нетната нула концепция) във всички икономически и фискални политики и решения;
- Помощ за онези по света, които вече са изправени пред тежките последици от климатичните промени.
Това е амбициозна програма, както Гутериш ще признае, но той ще каже, че сега са необходими радикални действия.
"Науката е ясна", подчертава Гутериш пред Би Би Си, като допълва: "Ако светът не намалява производството на изкопаеми горива с 6% всяка година между сега и 2030 г., нещата ще се влошат. Много по-зле."
Политиките в областта на климата тепърва ще се изправят пред предизвикателството, ще каже шефът на ООН, добавяйки, че "без съгласувани действия може да се насочим към катастрофално повишаване на световната температура от три до пет градуса през това столетие".
Въздействието вече се усеща по целия свят.
"Апокалиптичните пожари и наводненията, циклоните и ураганите са новото нормално", предупреждава той.
"Биоразнообразието се срива. Пустините се разпространяват. Океаните се задавят от пластмасови отпадъци", подчертава още Гутериш.
Той ще заяви, че страните по света трябва да поемат амбициозни ангажименти за намаляване на емисиите по време на международната конференция за климата, на която Великобритания и Италия са домакини в Глазгоу през ноември следващата година.
Освен че настоява за действия по отношение на климатичната криза, той ще призове страните да се справят с кризата с изчезването на видове, която унищожава биологичното разнообразие, и да увеличат усилията за намаляване на замърсяването.
Изправени сме, ще каже той, пред "момент на истината". Но той вижда искрици надежда. Той ще признае, че Европейският съюз, САЩ, Китай, Япония, Южна Корея и повече от 110 други страни са се ангажирали да станат въглеродно неутрални до средата на този век.
Той ще каже, че иска да види този импулс, превърнат в движение.
Технологиите ще ни помогнат да постигнем тези цели, вярва Гутериш.
"Бизнесът с въглища фалира", тъй като да се експлоатират по-голямата част от съвременните въглищни централи струва повече, отколкото изграждането на нови централи за възобновяема енергия, ще заяви той пред Би Би Си.
"Трябва да изковем по-безопасен, по-устойчив и справедлив път", ще заключи шефът на ООН.
Той ще изтъкне, че е време тази война срещу планетата да приключи, като ще добави: "Трябва да обявим постоянно спиране на огъня и да се помирим с природата."