2024 година е обявена за най-горещата в историята, откакто се води статистика, като учените очакват екстремно високите температури да продължат поне през първите месеци на 2025 година. Европейската служба за климатични промени (C3S) съобщи, че средните глобални температури през тази година за първи път са надхвърлили с 1,5°C нивото от прединдустриалния период (1850-1900 г.), като 2024 г. надмина рекорда на 2023 г., предава "Ройтерс".

Екстремни климатични явления засегнаха света, включително суша в Италия и Южна Америка, фатални наводнения в Непал, Судан и Европа, горещи вълни в Мексико, Мали и Саудитска Арабия, както и урагани и циклони в САЩ и Филипините.

Научни изследвания потвърждават, че тези бедствия носят отпечатъка на климатичните промени, причинени от човешка дейност. Въпреки глобалните ангажименти за намаляване на въглеродните емисии, 2024 година бележи рекорд по емисии на CO2, като основна причина за климатичните промени остава изгарянето на изкопаеми горива.

Вануату настоява Международният съд да признае вредите от изменението на климата

Вануату настоява Международният съд да признае вредите от изменението на климата

След като развиващите се нации осъдиха като крайно неадекватен резултата от срещата на върха COP29

Природният феномен Ла Ниня, който може да се развие през 2025 година, би могъл временно да охлади глобалните температури, но няма да промени дългосрочната тенденция на затопляне.

Учените предупреждават, че дори и при леко охлаждане, ще продължим да изпитваме опасни горещи вълни, суши и тропически циклони.

Европейската служба за климатични промени призовава за спешни мерки за намаляване на въглеродните емисии, за да се предотвратят дългосрочните социални, икономически и екологични последствия от глобалното затопляне.

COP29: 300 млрд. долара годишно за климата, но бедните страни са недоволни

COP29: 300 млрд. долара годишно за климата, но бедните страни са недоволни

Новото споразумение насърчава, но не задължава развиващите се държави да правят вноски