Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) отказва да участва в процедурата по определяне на минималните осигурителни доходи (МОД) за 2025 г.

Това се посочва в писмо от организацията до министъра на труда и социалната политика Ивайло Иванов в отговор на искане за становище по процедурата от страна на подопечното му ведомство.

От АИКБ искат да отпадне определянето на минимални осигурителни доходи (МОД) и те да бъдат заменени с по-адекватни процедури и инструменти, за което са настоявали многократно и преди.

Бизнесът скочи срещу вдигането на минималната заплата

Бизнесът скочи срещу вдигането на минималната заплата

От АИКБ искат и отмяна на текста в Кодекса на труда за изчисляването й

От асоциацията посочват, че има консолидирана позиция на национално представителните работодателски организации в Асоциацията на организациите на работодателите в България (АОБР) за отказ от воденето на преговори за определяне на минимални осигурителни доходи. Като член на АОБР, Асоциацията на индустриалния капитал в България е солидарна с общата позиция.

Според АИКБ минималните осигурителни доходи са неадекватни. Индустриалците изтъкват, че държавата държи осигуровката да се внася в бюджета на Държавното обществено осигуряване без да се интересува от размера на самото възнаграждение. Те допълват, че така минималните осигурителни доходи генерират "сива икономика".

От асоциацията смятат също, че минималната работна заплата (МРЗ) се увеличава абсолютно непропорционалното на ръста на производителността и дори на инфлацията, което обезсмисля преговорите за минимални осигурителни доходи, като залага една много висока изходна база в лицето на настоящия размер на минималната заплата.

Бизнесът иска минималната заплата да е адекватна на икономиката, която забавя ръста си

Бизнесът иска минималната заплата да е адекватна на икономиката, която забавя ръста си

Синдикатите настояват минималната работна заплата да отговаря на жизнения минимум

"Към тези най-общи наши възражения вече се прибавя и изключително вредното влияние на член 244 от Кодекса на труда, който фиксира размера на минималната работна заплата до примитивна формула с функция на една променлива, при която МРЗ = 0,5 х СРЗ. Асоциацията на индустриалния капитал в България никога не е приемала член 244 от КТ и никога не е правила никакви отстъпки по отношение на неговата състоятелност", посочват още от АИКБ и допълват, че всякаква дейност в областта на политиката по доходите и по създаването на адекватен механизъм за договаряне на минималната работна заплата може да се осъществи само след безусловната му отмяна.

"Оставаме в очакване на реални действия за премахване от нашето трудово и осигурително законодателство на вредни и неадекватни текстове, които влошават бизнес средата и водят до уравниловка, която демотивира работниците и служителите", изтъкват индустриалците.

Оставаме с убеждението, че ако преодолеем визираните по-горе препъникамъни, ще можем с общи усилия да допринесем много повече за подобряване на състоянието на индустриалните отношения и на бизнес средата в Република България.

МС предлага 1077 лв. минимална работна заплата от 1 януари

МС предлага 1077 лв. минимална работна заплата от 1 януари

Това е ръст с 15% спрямо сегашния й размер