Асоциация на индустриалния капитал в България (АИКБ) представи пред заместник-министъра на финансите Ивайло Яйджиев предложения за приоритетни операции в подкрепа на бизнеса и заетостта, с които управляващите органи да започнат изпълнението на програмите за периода 2021-2027 г., веднага след като бъдат одобрени от Европейската комисия. Това стана по време на Национален съвет на асоциацията вчера, съобщиха от АИКБ. Предложенията касаят провеждането на необходимите политики и подготовка за бърз старт на грантови схеми в подкрепа за производствени инвестиции, подобряване на енергийната ефективност и дигитализация на малки и средни предприятия (МСП) , заетост и развитие на умения, подобряване на условията на труд, иновации и др.
За АИКБ е изключително важно и работното взаимодействие при подготовката на процедурите. Според асоциацията прозрачност и ефективност в използването на финансовите средства може да бъде постигнато само чрез паритетно представителство на държавата и социалните партньори в органите за управление и контрол по програмите.
"АИКБ е активен участник в процеса на подготовка и на Националния план за възстановяване и устойчивост, и на Споразумението за партньорство и на програмите за програмен период 2021-2027 г. За нас участието на социалните партньори в мониторинга е много важно, като сътрудничество относно публичността може да се търси и чрез Икономическия и социален съвет. Бързото стартиране на процедурите ще даде така необходимата спешна подкрепа на българските предприятия, като по този начин ще подкрепи инвестициите в икономиката ни", каза председателят на УС на АИКБ Васил Велев.
От своя страна зам.-министър Яйджиев посочи, че за правителството бързото стартиране на процедурите по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ) е от фундаментално значение и е много вероятно те да изпреварят значително тези по оперативните програми. "По ПВУ до края на юни ще стартираме процедурата за Технологична модернизация, като проектните предложения по нея ще се подават през ИСУН, която в момента търпи надграждане. През трето тримесечие ще тръгне Ваучерната схема за ИКТ решения и киберсигурност в МСП, а в края на 2022 г. и схемата за изграждане на ВЕИ", допълни той.
Според Яйджиев страната ни ще има възможност да получи две плащания по ПВУ в рамките на една година на базата на изпълнени цели, като първото ще е за 2,6 млрд. лв. По думите му в момента се обсъжда формата за мониторинг и контрол на ПВУ, но участието на социалните партньори е важно и те ще бъдат включени.
Освен това, Националният съвет на АИКБ изрази пълна подкрепа към исканията на обявения за 18 май национален протест за сигурна енергия на достъпни цени. В него се включват всички национално представителните работодателски организации - АИКБ, БСК, БТПП, КРИБ и ССИ, а подкрепа са дали и двете синдикални организации КНСБ и КТ "Подкрепа". Сред исканията са конкурентни и прогнозируеми цени на енергията, намаляване на темповете на инфлация и спиране на обедняването на българите.
"С този проблем за наше съжаление се занимаваме от 2015 г., когато беше и първия протест срещу високите цени на електроенергията. Липсата на адекватни компенсации и предвидимост правят българските предприятия неконкурентоспособни, като допълнително с това увеличават ръста на инфлацията в страната", коментира Велев. Той даде пример с цената на тока за бизнеса във Франция, където индустрията има сключени дългосрочни договори при цена от 45 евро за МвтЧ, както и Испания, Румъния и Гърция, където има приети закони за допълнително облагане на извънредните печалби на електроенергийните компании с които суми се компенсират потребителите. Велев каза още, че в свое становище ЕК препоръчва мерките за компенсиране на високите цени на електроенергия да продължат толкова дълго, колкото е необходимо.