Само компании, които все още не са изпаднали в дълбока криза, ще могат да приложат предлаганата схема за помощ 60/40. Това заявяват от Асоциацията на индустриалния капитал в България в своя официална позиция.
Те посочват, че мярката реално е 23/77 от нетния разполагаем доход на работника и подчертават, че от нея няма да се възползват фирмите, които имат най-голяма нужда от подкрепа, за да запазят работните места на хората.
Според АИКБ тази схема е финансово изгодна за неработещите работници и държавата и ощетява предприятието и останалите на работа работници и служители. Те са категорични, че мярката дискриминира работещите работници за сметка на неработещите, които ще получават пълното си възнаграждение, тъй като работещите освен, че ще изработват собствената си заплата, ще трябва да изработват и 77% от заплатите на колегите им, които почиват вкъщи.
От Асоциацията посочват, че широко прокламираната от държавата държавна помощ на практика е същата за настъпването на риска "безработица", които тя трябва да плати на работниците, ако бъдат съкратени. Само че в този случай ще дължи тези помощи за безработица до 12 месеца, а не 3 месеца, какъвто е срока на компенсация при извънредното положение и няма да получи обратно близо 2/3 от сумата под формата на данък и осигуровки, поясняват от АИКБ.
От Асоциацията са на мнение, че предложената мярка за компенсиране на бизнеса не отчита степента на засегнатост на отделното предприятие от кризата с коронавируса.
Финансирането ще бъде насочено основно към предприятия, имащи финансови резерви, а малките и средни предприятия, нямащи финансови средства, за да доплатят 77% от нетното възнаграждение на работника, няма да могат да участват в мярката, поясняват те.
От АИКБ са категорични, че малкият и средният бизнес, в който са заети ¾ от работещите българи, няма достатъчно резерви, за да приложи подобна мярка.
Според тях мярката ще има малък ефект за икономиката на страната. От АИКБ са съгласни мерките да стартират в този вариант, но предлагат те да важат само за първия месец, а през това време да се направи промяна на Закона.
Припомняме, работодателите изразиха скептицизъм по отношение на мерките в помощ на бизнеса.
Миналата седмица пък от БСК заявиха, че опитите да се посочат изчерпателно всички икономически дейности, създава риск засегнати работодатели да останат извън обхвата на Постановлението.