БСК подкрепя предложените от Европейската комисия промени в Директива 2000/35/ЕО относно борбата със забавяне на плащане по търговски сделки.

Проблемът е особено актуален във всички страни-членки на ЕС, в контекста на световната финансова и икономическа криза.

От БСК заявиха, че предлаганите промени ще подобрят възможностите за събиране на просрочени вземания и ще стимулират стопанските субекти към своевременно изпълнение на задължения за плащане по търговски сделки.

Камарата обръща специално внимание върху предложението за въвеждане на по-строг режим при забавени плащания от страна на държавни органи, тъй като вътрешното законодателство на България третира различно публични и частни длъжници, като ги поставя в неравностойно положение.

Държавните органи у нас са поставени в привилегировано положение в глава 46 от ГПК, която не допуска принудително изпълнение срещу тях, обявиха от БСК.

Промените в директивата предвиждат изискване държавните органи да плащат фактурите по търговски сделки за доставка на стоки или предоставяне на услуги в рамките на 30 дни (в момента този срок е 60 дни).

След изтичането на този срок кредиторът ще има право на обезщетение в размер на 5% от конкретната сума, в допълнение към лихвата за забава на плащане и обезщетението за разноските по събирането.

От стопанската камара оцениха като положителни и предложенията за промени, с  които се създават правила за прозрачност и система за мониторинг и оценка, позволяващи информиране по прилагането на директивата.

БСК изразява подкрепа и за промяната, според която договорното изключване на лихва за забавено плащане ще се приема за явна злоупотреба.

Стопанската камара предлагат като мярка за борба срещу междуфирмената задлъжнялост и проблемите със забавените плащания:

- в Директивата да се включи дефиниция на „неоспорените вземания", като се определят по-широки, разумни граници на този вид вземания;

- да се подобри нормативната рамка по отношение на сроковете за разглеждане и произнасяне по предявени искове за получаване на плащане.