Част от бизнеса не одобрява решението на кабинета "Борисов-3" да отложи с 6 месеца влизането в сила на Закона за горивата.
Ден след като правителството реши да отложи с 6 месеца прилагането на Закона за административното регулиране на икономическите дейности, свързани с нефт и продукти от нефтен произход, Българската петролна и газова асоциация изрази несъгласието си да се забави влизането в сила на закон, вече приет в парламента.
Според тях това означава продължаване на живота на сивата икономика в структуроопределящ сектор за България, какъвто е производството и търговията с течни горива.
Членовете на БПГА изразяват и възмущението си от това, че се предлага отлагане без никаква дискусия и консултации със засегнатия бранш.
Те са категорични, че се прави целенасочен опит реалната дискусия за ограничаване на контрабандата, ДДС-измамите и други незаконни схеми в сектора, да се измести от спекулации за противопоставяне на големи и малки фирми в бранша и за ограничаване на свободната конкуренция.
Българската петролна и газова асоциация настоява за среща с министър-председателя по темата, за да представи своята позиция.
Членовете обясняват, че от КРИБ са изпратили писмо до министъра на икономиката Емил Караниколов, с което искат отлагане на влизането в сила на закона, но по думите им това не е съгласувано с асоциацията, която е техен член.
От БПГА уточняват, че е имало период за обсъждане и тогава КРИБ е трябвало да изложи своите предложения за промяна в текстовете.
Във връзка с незачитане на правото на членовете на КРИБ да бъдат уведомявани за техни действия, както е записано в устава им, от петролната и газова асоциация обявяват, че прекратяват членството си в КРИБ.
В отворено писмо до медиите Българската стопанска камара също се противопоставя на забавянето на закона за горивата с 6 месеца.
Според тях подобно действие би било пореден удар върху законността и прилагането на ефективни мерки за борба със сивата икономика и контрабандата.
От БСК отбелязват, че през последните години у нас се е наложила практиката на приемане, отмяна или отложено действие на закони под уличен или лобистки натиск.
Те подчертават, че е притеснителна практиката Народното събрание да оперира като подчинена структура на изпълнителната власт.
От БСК настояват Министерски съвет да оттегли предложението си за 6-месечно отлагане на срока за влизане в сила на ЗАРИДНПНП и да съсредоточи усилията си върху собствените си правомощия, като остави законодателната дейност в ръцете на Народното събрание.