Европейските земеделски производители поискаха повече пари от ЕС. Това стана ясно на Конгреса на европейските земеделски производители на COPA - COGECA в румънската столица Букурещ, на който присъстваха Преслав Борисов и Милена Евтимова от ръководството на Български фермерски съюз.

Президентът на COPA - COGECA Масимилиано Джиансанти потвърди колко уязвима е фермерската общност от кумулативното въздействие на политиките, пазарните условия и геополитическите събития. Според него институциите на ЕС трябва да възвърнат доверието на земеделските стопани и да се направи специално увеличен бюджет за ОСП след 2027 г. Необходими са също съгласуваност в областта на търговията, промяна на споразумението с Меркосур (между ЕС и страните от Латинска Америка и Карибите), както и действия за увеличаване на възнаграждението на земеделците.

Ние сме и трябва да бъдем главен герой на ново споразумение за конкурентоспособност на земеделските производители, което поставя селското стопанство в центъра на европейския проект: осигуряване на справедливи доходи, производителност и иновации по пътя към екологичния преход, изтъкна той.

Земеделският министър настоя в Люксембург за справедливо разпределение на плащанията

Земеделският министър настоя в Люксембург за справедливо разпределение на плащанията

Той представи съвместна декларация с Естония, Латвия, Литва, Полша, Румъния и Словакия

Настоящият министър на Съвета по земеделие и рибарство на ЕС Ищван Наги и румънският министър на земеделието Флорин-Йонуц Барбу подчертаха спешната необходимост европейските правителства да се обединят в осигуряването на жизнеспособно бъдеще за сектора.

Преслав Борисов от БФС посочи, че фермерите и земеделските кооперации са изправени пред несравними конвергенции на икономически, климатични и социални проблеми: геополитическа нестабилност, екстремни климатични явления, нелоялна конкуренция, високи разходи за вложени ресурси, липса на справедливо възнаграждение и административна тежест.

Участниците в дискусиите заявиха, че земеделските кооперативи ще осигурят сътрудничество между фермерите и експертите с цел обмен на най-добри практики и усвояване на новите технологии в земеделието. Според някои от лекторите трябва да се промени и начинът, по който ЕС комуникира с представителите на селскостопанския сектор.

ЕК одобри близо €170 млн. помощ за българските земеделци

ЕК одобри близо €170 млн. помощ за българските земеделци

Подкрепата ще бъде в ограничен размер под формата на преки безвъзмездни средства

Темата за климатичните промени и устойчивостта беше водеща. Образци за повишаване на природосъобразността бяха използването на фотоволтаици, селективното събиране на реколтата и намаляването на хранителните отпадъци, независимо дали са за консумация или за фураж за животни.

Беше посочено, че овладяването на водната криза е от съществено значение за осигуряването на устойчивото бъдеще на селското стопанство и за опазването на естествените екосистеми. Замърсяването и липсата на инфраструктура в селските райони превръщат ефективното управление на водните ресурси в скъпоструващо предизвикателство. Малките земеделски стопанства често изпитват затруднения поради високите разходи и липсата на модерни техники, което ограничава способността им да се адаптират. Въпреки това, решения като повторното използване на водата и инвестирането в ефективна инфраструктура са рентабилни в дългосрочен план.