Днес изтича срокът, в който стопаните от Южна България трябва доброволно да изколят прасетата в личните си стопанства като мярка за справяне с разпространението на болестта Африканска чума по свинете, съобщи БНТ.
След изтичане на посочения срок се пристъпва към умъртвяване на животните от Областна дирекция по безопасност на храните.
Ветеринарите и експертите на БАБХ припомнят, че добитото месо от животните отглеждани в тип "заден двор" може да се съхранява дълго само след топлинна обработка за минимум 30 минути на 70°С, достигнати във вътрешността на месото. Това се прави, тъй като вирусът е устойчив при изсушаване, осоляване, опушване, охлаждане и замразяване на месото.
До 26 август кметовете на населени места и ветеринарните лекари трябва да са готови с протоколите за санитарното почистване и дезинфекцията на дворовете на домакинствата, които доброволно за унищожили прасетата си, за да започне изплащането на компенсацията от 300 лева на стопанство.
Няма да бъде допуснато в списъците да попаднат хора, които не са гледали прасета.
Следващата година всеки, който иска да отглежда свине, без значение в какъв обем, трябва да бъде с мерки за биосигурност и регистриран въз основа на това.
15 милиона евро са прогнозните щети за промишленото свиневъдство от заразата в шестте засегнати свинекомплекса.
Предвиждат се промени в Закона за лова, така че ловният сезон за диви прасета да започва от средата на септември и да продължи до края на февруари.
Целта е дивите прасета да бъдат намалени от 2,5 на 0,3 бройки на площ от 100 хектар.
Припомняме, че на 9 август стана ясно, че и в област Шумен са потвърдени положителни проби на чума по свинете.
Ден по-рано бяха потвърдени и положителни проби при две диви прасета край Доспат.
Това са първите положителни проби на диви свине за Шумен и Смолян.
БАБХ призовава хората да се отнасят отговорно и да изпълняват мерките за превенция и биосигурност.
Преди това министърът на земеделието Десислава Танева заяви пред БНТ, че 300 лв. са достатъчно за задния двор.
Заради заразата бяха умъртвени 80 000 прасета в Русенско.
Министърът на околната средаи водите Нено Димов заяви, че чака да мине кризата с чумата, за да се предприемат нови мерки.
Във вторник, 6 август, стана ясно, че ЕС ни дава 13,9 млн. лв. за борба със заразата. Новината дойде от срещата на министър Десислава Танева с еврокомисаря по здравеопазването и безопасността на храните Витянис Андрюкайтис.
След това зам.-министърът на земеделието Янко Иванов заяви, че може да се наложи да поискаме още пари от ЕС за справяне с чумата.
mtl1
на 11.08.2019 в 14:25:44 #1След като задължиха хората да си колят прасетата, някой трябваше да помисли какво да се направи с всичките биологични отпадъци от масовото клане посред лято. Заравянето на дълбоко не е решение, защото така има опасност бактерийте от гниене по-бързо да стигнат до източници на питейна вода.