Премахване на забраната за полагане на извънреден труд при ясно регламентиране на начините на компенсиране на допълнително изработеното време.
Това е едно от предложенията, които Българската стопанска камара е отправила на среща с представители на Министерство на труда и социалната политика.
На нея председателят на БСК Божидар Данев представи кръга проблеми, по които очаква предприемане на стъпки за тяхното преодоляване от страна на екипа на МТСП.
Основните предложения, които БСК отправи към социалния министър, са насочени към промени в Кодекса на труда. Сред тях са:
- Премахване на неограничената имуществена отговорност на работодателя, включително при непреодолима сила
- Премахване на ограничената имуществена отговорност на работника при доказано виновно поведение, довело до повреда на оборудване
- Ускорено въвеждане изискванията на ЕС за агенциите за временна работа
- Предвиждане на възможност работодателят по свое еднолично решение да пуска в неплатен отпуск работниците.
- Задължението на работодателя за изплащане на 6 работни заплати при пенсиониране на дългогодишни работници или служители да е предмет на КТД, а не на КТ.
- Въвеждане на равнопоставеност между държавата и социалните партньори в трипартитното управление на фондовете на НОИ, НЗОК, фонд "Условия на труд", Агенция по заетостта и други.
От своя страна социалният министър Тотю Младенов посочи, че в момента приоритет в работата на социалното министерство е пазарът на труда, квалификацията и преквалификацията на трудовия ресурс и борбата срещу сивата икономика и нелоялната конкуренция.
Разбира се, трябва да се обсъдят възможности за ефективна защита и финансово обезпечаване на работниците, така че да не бъдат накърнени и техните права, обобщи Божидар Данев.
Като мярка за борба срещу неформалната икономика той предложи и да бъде въведено задължение за работодателите да превеждат по дебитна карта трудовото възнаграждение на работниците, с цел проследимост на финансовите потоци.
Друга средство, предложено от БСК, за ограничаване на неформалната заетост и недекларираните доходи от труд е разширяване и укрепване на капацитета на контролните органи, в това число създаване на трудова полиция.
Специално внимание в хода на разговора бе обърнато върху квалификацията и преквалификацията на човешките ресурси, като и двете страни изразиха съгласие, че е необходима сериозна реформа в тази сфера. Общо беше мнението, че всички социални помощи следва да бъдат обвързани със задължение за ограмотяване, квалификация и преквалификация.
Божидар Данев предложи още материалната база на дружеството да бъде формирана от неизползвани площи на Министерството на отбраната, сгради на закрити училища или здравни заведения и други.
Председателят на БСК настоя и за обвързване на финансирането от всички източници на квалификационните курсове със заявени (гарантирани) потребности на работодателите и одобряване на учебните и квалификационни програми от браншовите организации.
Според него, всички квалификационни курсове със срок по-малък от 3 месеца трябва да се провеждат само по заявка на работодателите, които следва да имат право и да атестират знанията и уменията на работниците, преминали съответния курс.
XML
на 19.11.2009 в 12:00:57 #21Като мярка за борба срещу неформалната икономика той предложи и да бъде въведено задължение за работодателите да превеждат по дебитна карта трудовото възнаграждение на работниците, с цел проследимост на финансовите потоци. ======================= И кво му пречи да ти превежда 300 лева, а останалото на ръка?
boris
на 19.11.2009 в 11:32:02 #20Не са сложни просто няма корелация между правен мир и реална договорка. Ако някой работи на заработка, то това би следвали да му го пише в договора, в повечето случай договора му е стандартен и там е упоменато работно време. Ето ти нарушение. ако някой от контролните органи го завари в осем вечерта, ако е разрешен извънредният труд няма да е нарушение. Не е проблема в това, че някой ще се преработи, а в това че в нашата родина винаги се замазва положението вместо да се търси решение. Един работник едва ли щее откаже на началника си да остане след работа, дори и да не иска, защото ще се страхува от уволнение. Работата на държавата е да защитава тези които е в по-неизгодна позиция. Това не само че е проява на справедливосту но и именно това движи икономиката напред, защото и дава стимул да е по-премислена и по-подредена. Проблемите започват да се решават тогава когато няма начин да се замазват. А не дай да го правим как да е ,а ако нещо не пасва в неделя ще викна някой да го преправя.
Mишугa
на 19.11.2009 в 11:19:04 #19Що да не може за всеки отрасъл по отделно
Mишугa
на 19.11.2009 в 11:18:11 #18Нали затова казвам,че нещата с тази забрана на извънредния труд са много сложни
boris
на 19.11.2009 в 11:16:39 #17Е който е на квадрат и бройка си е негова работа. както винаги между това което пише в договорите и реално каквото си се разбра л няма нищо общо. Но трябва да се държи и сметка, че прецедентите също са важни. Не можеш да правиш законодателство, за всеки бранш по отделно.
Mишугa
на 19.11.2009 в 11:03:54 #16В строителството нещата бяха прости, знаеш какво и за колко работиш.В последните 10 години не съм чул един строителен работник да се оплаква от работното време... Сами си го определяха,е ли е това престъпление
boris
на 19.11.2009 в 10:59:35 #15Кризата отминава, простотията остава
boris
на 19.11.2009 в 10:56:52 #14Аперативка!
Mишугa
на 19.11.2009 в 10:56:40 #13По-голям стимул от това да си запазиш работното място няма
Meteora
на 19.11.2009 в 10:51:43 #12Предлагам безсмислените оперативки да се броят за тежък физически труд трета категория! Големи усилия се полагат от служителите да спят с отворени очи в поза, демонстрираща заинтересованост от дискутирания въпрос.
boris
на 19.11.2009 в 10:39:59 #11Mишугa --------------------------------------- И аз не знам, но това не е причина да се узаконява положението. Ако няма някакакъв стимул да се случва нещо, всичко ще си виси в едно положение ако ще и сто години. Една от основните причини обектите да закъсняват не е бавният труд а некачествената работа, което налага подизпълнителите да се изчакват едни с други. Ако някое фирма прави примерно някаква желязна стълба дето да е част от сградата в България, тя ще започне да я произвежда една след като се излеят всички бетонни части защото не се знае нито етажните височини дали ще са както в проекта, нито отворите дали ще са същите нито нищо. В .Германия тая стълба могат да я направят още преди основите да са изкопани. и просто за един ден да я анкерират когато му дойде времето. Това е нещото което удължава строителството и вместо да има стимул тези неща да се решават, те се утвърждават.
lalleen
на 19.11.2009 в 10:38:45 #10Аз да питам от личен опит - като секретарката на строителна фирма трябва да стои в офиса от половин до един час допълнително след законоустановеното работно време всеки ден, включително и в събота, защото трябва да чака бачкерите да се приберат от обектите и да заключи офиса след тях - това ще се брои ли вече за извънреден труд (т.е загубено време), дето трябва и да се плаща? Те пак ще измислят някакъв сложен правилник какво е извънреден труд, а иначе на практика нищо няма да стане, освен, че досега полагания ще е легален, ама няма да се плаща.
Mишугa
на 19.11.2009 в 10:27:35 #9Аз не знам строителен обект да се е завършил, без полагане на извънреден труд
boris
на 19.11.2009 в 10:22:08 #8Mишугa ---------------------- Е аз не искам да споря, просто давам примери
boris
на 19.11.2009 в 10:21:07 #7Не трябва да се позволява на строителните фирми да ползват извънреден труд. Това ще им даде още повече възможности да спестяват от проектиране и планиране. А това е най-големият проблем на българското строителство.
Mишугa
на 19.11.2009 в 10:20:54 #6Първо, скъпите кранове са направени идиотоустойчиви и второ исках да намекна, че извън строителството има повече работни места, където с виновно поведение можеш да направиш беля за милиони...
boris
на 19.11.2009 в 10:17:24 #5Mишугa ------------------------- Ми на един автокран примерно , ако му закачиш нещо неправилно или не е застопорен ще се преобърне и ще се потроши. Цените им са от 50 хиляди до половин милион, какво ще ти изплаща краниста? При нормално пположение тия щети трябва да ги плаща застрахователната компания, ама в Байганйово е друго.
Mишугa
на 19.11.2009 в 10:13:53 #4Нещата с извънредния труд не са толкова прости... Трябва да се намери начин да го има...
Mишугa
на 19.11.2009 в 10:05:59 #3И кое е това оборудване
boris
на 19.11.2009 в 10:04:42 #2Премахване на ограничената имуществена отговорност на работника при доказано виновно поведение, довело до повреда на оборудване ------------------------------------------ Тия луди ли са бе, в строителството се използва оборудване дето рабитник не може да го изплати ако ще да работи без заплата цял живот.