Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОБР) заявява категоричната си подкрепа за присъединяване не страната ни към еврозоната то 1 януари 2026 г. Това се посочва в позиция на Асоциацията, която е отправена към президента Румен Радев, председателя на Народното събрание Наталия Киселова и премиера Росен Желязков.

АОБР изтъква, че създават над 86% от брутната добавена стойност чрез 82% от всички наети и са обезпокоени от анонсите за референдум на държавния глава.

Работодателите напомнят, че България последователно полага усилия към пълноправно членство в Европейския съюз - както със заявената Преговорна позиция и Допълнителните информации към нея по глава 11 "Икономически и валутен съюз" от 2001 г., Предприсъединителните икономически програми за периодите 2002-2005 г. и 2004-2007 г., така и препотвърждавайки ангажимента за бъдещо приемане на единната европейска валута с Договора за присъединяване, в сила от 1 януари 2007 г.

Завършването на процеса на европейската интеграция на България, посредством пълноправното ни членство в Икономическия и паричния съюз (ИПС), ще гарантира ускорен ръст на доходите и по-бърза реална конвергенция в покупателната способност спрямо средноевропейските стойности, изтъква АОБР.

Асоциацията се обръща към институциите, отговорни за управлението на държавата, с молба да не допускат "действия, разпиляващи обществената енергия и създаващи предпоставки за противоречия, разделение, напрежение и недоверие сред българския народ".

Теменужка Петкова: България върви уверено към еврозоната въпреки президента

Теменужка Петкова: България върви уверено към еврозоната въпреки президента

Финансовият ни министър е уведомила европейските институции, че членството ни остава ключов приоритет

Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ) също изрази своята подкрепа за присъединяването на България към еврозоната.

Синдикатите посочват, че за тях е от ключово значение ценообразуването на крайните стоки и услуги да става по прозрачен и пазарен начин и изразяват готовност при ясно възлагане от законодателя да бъдат гарант на този процес, заедно с други граждански организации, като не допускат спекулативно и необосновано нарастване на цените след приемането на еврото.

В позицията си КНСБ излага и аргументите си за присъединяването на страната ни към еврото и защо това е необходимо:

  • Еврозоната стимулира икономическото развитие, водейки до ръст на производството и търговските обороти, резултат от което са по-високи заплати и по-високо вътрешно търсене, което пък от своя страна е основен двигател на реалния икономически растеж у нас.
  • Еврозоната води до по-бърза конвергенция на доходите на работещите спрямо средноевропейските такива - тази теза е многократно потвърдена от вече присъединилите се страни членки на ЕС към ИПС, като това се отнася в особена степен за Прибалтийските държави (Литва, Латвия и Естония), които имат сходна икономическа и парична система като нашата. При тях се наблюдават ръстове на заплатите от 80% до 120% в рамките на 6-7 години след присъединяването.
  • Еврозоната елиминира транзакционните разходи за превалутиране, което намалява разходите на българските домакинства при пътувания в чужбина.

КНСБ изтъква, че еврозоната позволява по-голяма синхронизация на търсеното и предлагането на труд, чрез което се създават условия за естествено повишение на доходите на работещите. Освен това синдикатите напомнят, че българската парична система вече е синхронизирана с останалите представители на ИПС. България е част от Банковия съюз на ЕС от 5 години. Това означава, че търговските банки вече са в еврозоната.

"Безспорен факт е, че валутният борд пази финансовата стабилност на страната ни през последните 27 години, но в същото време ограничава потенциала на българската икономика, забавяйки реалната конвергенция на доходите. Така че колкото по-скоро направим стъпката да излезем от валутния борд и да се присъединим към еврозоната, толкова по-бързо ще постигнем ръст на заплатите", изтъкват още синдикатите в позицията си.

Според КНСБ крайният ефект от влизането на страната ни в еврозоната ще е повишение на доходите на българските граждани и всеки, който се опитва да възпрепятства приемането на единната европейска валута, очевидно има други цели и интереси, а не тези на работещите.

Синдикатите са категорични, че няма да допуснат популизъм и политически сметки да засегнат благосъстоянието, икономическата и социална сигурност на българските работници.

Радев учуден, че хора пишещи се за демократи, са срещу демокрацията

Радев учуден, че хора пишещи се за демократи, са срещу демокрацията

Той призова депутатите да изпълнят своите ангажименти не само към еврозоната, но и към демокрацията и българския народ