Министерството на образованието е започнала работа по актуализацията на учебните програми в гимназиалния етап, като на първо място е българският език и литературата.
Това каза пред журналисти министърът на образованието, младежта и науката Йорданка Фандъкова след дискусия в Софийския университет за развитието на българския книжовен език.
Тя обясни, че това е процес и той се изразява в актуализацията и в практическата насоченост- повече часове за дискусии, за упражнения, и за развитие на речта в училище. Попитана дали ще има промяна в учебниците, министър Фандъкова каза, че се изисква концепция за цялостната промяна, а не частична промяна на даден учебник за учебен предмет.
Специалистите трябва да разработят такъв модел, при който, запознавайки се с българската литература, децата да обогатяват речта си, посочи министър Фандъкова.
По думите й в училище се отделя по-малко внимание на езиковата грамотност, която лежи в основата на образованието на всяко дете.
"Владеенето на български език не е просто ценност, но е и мяра за грамотността на учениците", заяви Йорданка Фандъкова.
Тя се присъедини към мнението на преподавателите от Факултета по славянски филологии на СУ, изразено на дискусията, че текстът трябва да има важна роля в държавните зрелостни изпити и във външното оценяване.
По думите на Милена Кирова над 90% от учителите желаят промяна в учебните програми. Проведено е анкетно проучване сред учители и родители относно преподаваното учебно съдържание.
Една от необходимите промени, които родителите посочват, е намаляване на количеството материал, който трябва да бъде взет. „Исканията на родителите са много разумни. Но най-напред трябва да чуем учителите", отбеляза Милена Кирова.
Mars
на 04.10.2009 в 13:29:32 #3Всеки нов управник започва промени под завоалираната форма на актуализиране ... А в българския вариант на управление "актуализиране" значи унищожаване, разграбване, разпродаване на "свои" хора ..., а в случая - следваща стъпка към ликвидиране на българското образование! И тези са ликвидатори! Вие какво си мислите? Загрижили са се за нас и за бъдещето на България ли! Не-е-е-е-е! Няма такова нещо! Има изпълнение на "Плана Ран - Ът"! Прочетете го, който не го е чел - има го в мрежата!

stg
на 04.10.2009 в 10:53:59 #2Sven, всеки пише учебник с презумпция че това е най важния и единствен предмет и че учениците трябва да знаят всичко , в резултат не знаят нищо
Sven
на 01.10.2009 в 19:00:43 #1Дебилите които пишат учебниците, трябва да са наясно с хорариума на дадения предмет И с това че един учебен час е 40 минути. т.е. предаването на урока трябва да се вмества в рамките на 30 минути. Всеки урок трябва да е с такъв обем че да се предаде за 30 минути. Но това могат да го направят само интелигентни хора , имащи умения да отсяват ненужната информация. Дългите уроци с излишни подробности са неразбираеми за учениците. Много често им ги предават на два пъти и по този начин нищо не се научава. Толкова ли е трудно да се направят ясни критерии за обема на уроците, използвания стил на изказ, графики и таблици и висчко това съобразено с хорариума ? Да не говорим че в 21 век мултимедийно приложение към учебниците е просто ЗАДЪЛЖИТЕЛНО. Електронни тестове и презентации , но едва ли затлъстелите мозъци на разните му научни кадри са способни на това тъй като живеят още в миналия век.