Софийският университет от днес разполага с много ценна историческа книга.

Руското Общество на любителите на древната писменост дари на университетската библиотека фототипно копие на Лицевия летописен свод на Иван Грозни - многотомно старинно издание, предназначено за обучение на царските деца, съобщи БНТ.

Не по-малко интересен от дарението е дарителят му.

Герман Стерлигов е повече известен в Русия като първият руски милионер. Преди няколко години превратностите на съдбата го подтикват да се оттегли в глухо селце край Москва и заедно със семейството си да заживее от труда на собствените си ръце.

В София обаче той е в друго качество - на председател на Обществото на любителите на древната писменост в Русия. Именно в рамките на благотворителна кампания то предоставя историческия труд, върху който по поръчка на цар Иван Грозни са работили 10 художници и 15 калиграфи.

В летописния свод има безценни исторически данни за историята на света, за връзките на Русия по онова време с Балканите, включително и с България.

Софийският университет има прекрасни специалисти на световно ниво по изучаване на древните летописи. За тях книгата е незаменима. По света не съществува друг такъв масив от информация. Това е така наречената Цар-книга, разказа той.

Оригиналът на многотомния Цар на книгите днес се съхранява разпръснат в руския държавен исторически музей в Москва и в две библиотеки в Петербург. Сводът се състои от повече от 10 000 листа и 17 000 илюстрации.