Държавата поема командироването на преподавателите по български език в българските неделни училища. Това обяви министърът на образованието и науката Красимир Вълчев.
От Министерството на образованието и науката са публикували проект на постановление за назначаване на преподаватели по български език и литература в чуждестранните висши училища и вторият акт за българските неделни училища. В него се създава възможност да се командироват учители.
Такива учители се командироват в момента само в двете държавни български училища - Прага и Братислава. Това е допълнителна възможност да бъдат задържани определен брой неделни училища, тъй като често всяко неделно училище се крепи на един или двама преподаватели. При напускането им от съответния град, училището е принудено да затвори, стана ясно от думите на Вълчев.
Ще бъде уреден трудово-правният статут на учителите. Командироването ще става по два начина - при осигурено финансиране от страна на приемащата страна, другата възможност е преподавателите по български език да бъдат командировани като извънщатни служители на министерството. Към момента имаме 34 преподаватели в така наречените ректорати по български език в 16 държави в Европа и Азия. Целта на този акт е за разширяването на тази политика по българистика.
През тази година се навършват 10 години от началото на програмата, свързана с обучението по български език за българските неделни училища. Националната програма "Роден език и култура зад граница", започнала преди десет години с 800 хиляди лева бюджет са финансирани 54 училища.
"Това са училища, създадени от самоорганизиралите се български общности в чужбина", коментира просветният министър. По думите му през последните две години имаме 22% увеличение на училищата, 25% увеличение на средствата - 32% - увеличение на учениците, които са включени.
В момента държавата подкрепя 333 училища по реда на националната програма, 208 са неделните училища.
Програмата "Роден език и култура зад граница" се реализира на 6 континента, в 42 държави, включените деца са 28 хиляди. За целия период с обучение по български език са обхванати над 50 хиляди деца.
Нов нормативен акт, подготвян в съответствие със Закона за училищното и предучилищното образование се предвижда разработването на дистанционно електронно обучение. Регламентира се и нейното финансиране. Регламентира се и допълнителен финансов пакет за дейности, свързани със съхраняването на националната култура.
Много от тези неделни училища се крепят на един или двама учители. Затова се предвижда командироване на преподаватели в българските неделни училища.
В Софийския университет е сертифициран Департамента за езиково обучение. Неговите сертифакати са междунородно признати. Споразумение със Софийския университет гарантира езиковите компетентности на учениците в българските неделни училища да се сертифицират от Департамента към Софийския университет.
Днес този сертификат е признат в шест американски щата. Министър Вълчев коментира, че едно такова сертифициране осигурява обратен интегритет в системата на българското образование, издига статута на българския език. Предложени са и промени за прием на студентите в държавните висши училища, така че изпитът за този сертификат да може да участва като балообразуваща оценка за учениците, които са се обучавали в българските училища зад граница.
Министър Вълчев коментира още, че цялата тази политика за българските училища зад граница понякога е невидима. Утре тази невидима България ще стане видима, когато ученици от 120 български неделни училища от 25 държави ще се включат в инициативата: "Розите на България", допълни той.
Над 1200 училища в България ще се включат в инициативата.
Министър Вълчев уточни, че от МОН подкрепят петицията за признаване на българския език като матуритетен, която бе внесена в ЕП на Асоциацията на българските училища в чужбина.
Hmmm
на 14.05.2018 в 05:25:34 #1Похвално, не ами направо чудесно! Следващата стъпка е да се улесни и връщането на българчетата към училищата в Родината. Деца родени в чужбина или на родители били извън страната за определен период се асимилират изключително трудно обратно в тромавата ни система. Трябва да се олекоти бюрокрацията и изискванията за приравнителни изпити, всевъзможни бумаги, които чуждите институции трябва да издават и прочие. Трябва да може по всяко едно дете с българско гражданство да може да се върне към училище независими по кое време на годината!