"Определено това е най-правилното решение в момента, за да могат както ученици, така и учители да се чувстват малко по-спокойно. Голяма част от родителите не приемат тази мярка. Важно е сега да бъде направен малък компромис, който да пощади учителите. Няма друг защитен механизъм, който да предпази както по-големите ученици, така и учителите в класната стая".

Така коментира в ефира на "Денят ON AIR" директорът на 119-о училище в София Диян Стаматов изискването учениците от 5 до 12 клас влизат в час само с маска и шлем.

Той изрази надежда учениците наистина да влизат в класните стаи с маски, за да се запазят учителите си здрави.

Заповедта: Учениците от 5 до 12 клас в час само с маска или шлем
Обновена

Заповедта: Учениците от 5 до 12 клас в час само с маска или шлем

Изключение от заповедта са учениците, които имат здравословни причини

"Общата бройка в нашето училище е 22-ма колеги с положителен тест и трима учители, които бяха на командно дишане доста дълго време в болница. Именно по тази причина е моята убеденост, че учениците трябва да направят това усилие и да бъдат с маска. Не мога да кажа на моите колеги да дойдат в училище и да се надяват, че няма да се случи нищо. Техният живот и здраве е точно толкова важен, колкото и на самите ученици", заяви Стаматов.

Директорът подчерта, че трябва да бъдат взети локални решения за всяко едно училище. На 30 ноември, когато изтичало дистанционното обучение за прогимназия и гимназия, щабовете трябвало да кажат ясно как ще се учи.

По думите му, към днешна дата в София е изключително опасно да се взима решение за цялостно връщане на учениците в класната стая.

"Приоритет в момента е здравето на всички, а не ангажиментът как ще завършим първия срок. С широко отворено сърце родителите трябва да приемат, че учителят е като самите тях. В никакъв случай те не трябва да мислят за дребните неща. Компромиси трябва да правят и родителите по отношение на съпротивата си за маски, и учениците. Учителите са поставени в една ситуация, в която животът им е в опасност ежедневно", категоричен бе Стаматов.

Относно възможността да бъде обявена нулева учебна година, директорът на 119-о СУ каза, че такъв вариант все пак съществува.

Няма да има нулева учебна година, уверява Вълчев

Няма да има нулева учебна година, уверява Вълчев

Продължителното онлайн обучение води до дефицит

"Има риск да се обяви нулева година, ако не бъдат направени компромиси от всички. Ако очакваме, че учителите ще са здрави и няма никой да се зарази, това е просто абсурдно. Компромисът е ключовият момент, който трябва да бъде направен", изтъкна още Стаматов.