Министерството на образованието е предоставило разчети за ново увеличение на Министерството на финансите, като предложението е за 130% увеличение на заплатите на учителите, а за университетските преподаватели се предвижда 180%.
Това обяви пред бТВ министърът на образованието Галин Цоков.
Той уточни, че се предвижда и 0.9% от държавния бюджет да бъде отделен за висшето образование. Конкретните параметри ще бъдат обсъдени при формирането на бюджета в новия парламент, което се очаква в следващите седмици.
Галин Цоков поясни, че в различните сектори на икономиката съществуват различия в нивото на заплащане. За една година обаче заплатите на учителите са увеличени почти два пъти, не пропусна да се похвали Галин Цоков.
"Готови ли сме за електронни изпити в България? Всяко ново начинание изисква време и подобрения," коментира министърът. Според него са необходими още години, за да бъдат зрелостните изпити изцяло в електронна среда, но постигнатите резултати дават началото на този път.
Все още обаче образователната система имала да извърви дълъг път преди въвеждането на т.нар. "дигитални матури" - полагане на зрелостните изпити на компютър, отбеляза Галин Цоков. Той посочи, че въпреки техническите затруднения, свързани с платформите, тестът беше успешно преминат от около 86% от учениците.
Припомняме, че над 60 000 деветокласници участваха в изпита, който обхвана теми по биология и здравно образование, химия и опазване на околната среда, и физика и астрономия.
"Закона за училищното и предучилищно образование забранява използването на мобилни телефони по време на учебните занимания.
В много училища телефоните на децата се прибират на специални места в началото на учебния процес, но се обмислят и други варианти в тази посока".
Така коментира образователният министър идеята да се забранят мобилните телефони по подобие на Гърция.
Галин Цоков призна, че нивото на агресия в българските училища остава непроменено, но Министерството работи усилено за създаване на позитивна образователна среда.
През последните години броят на психолозите и педагогическите съветници е увеличен до над 1400 и 900 съответно. Въведена е програма "Стъпки заедно", която цели да развие емоционалната интелигентност на децата и да намали случаите на агресия и тормоз в училище.
Според министър Цоков, редовното правителство е стратегически важно за стабилността на държавата и нейното управление.
"От опита си като министър в редовно правителство, смятам, че е много по-добре да има редовно правителство. Това е стратегически важно," каза той. Министърът изрази готовност да продължи своята работа, ако му бъде дадена възможност, за да може с екипа си да довърши започнатите инициативи в областта на образованието.
oxoo
на 04.11.2024 в 12:24:54 #1Учители бол,заплати бол,а знаещи и можещи работници,цък!