По няколко критерия да бъдат оценявани училищата при подбор как да изберат кои ученици да бъдат избрани за летните пътувания, финансирани от държавния бюджет. Като примерни критерии се дават продължителност на онлайн обучението, представяне на ученика в учебния процес, социален и/или здравен статус.
Това съобщиха от Министерството на образованието и науката след заседание на Отрасловия съвет за тристранно сътрудничество в средното образование.
Тези критерии ще бъдат включени в Националната програма "Отново заедно" по предложение на социалните партньори. До 15 юни ще продължи общественото обсъждане на програмата.
На днешното заседание на Отрасловия съвет социалните партньори поискаха да бъде регламентирано допълнително възнаграждение за ръководителите на ученическите групи в рамките на "Отново заедно".
"Високо ценим труда на педагозите и отчитаме тяхното натоварване по време на тези пътувания. Заплащането в такива случаи обаче е системен, недобре регламентиран проблем, който стои от години и не може да бъде решен в рамките на конкретната национална програма", обясни служебният образователен министър Николай Денков.
Ето защо в това отношение "Отново заедно" ще се реализира по досегашния ред. Министърът предложи да се работи паралелно по евентуалната промяна в регламента за възнагражденията при ученически пътувания и по реализацията на новата национална програма, без двата въпроса да се поставят в зависимост един от друг.
Социалните партньори смятат, че заплащането на учителите по време на организирани ваканции трябва да се уточни в договорите между директорите на училища и туроператорите, които ще организират пътуванията.
"МОН не може да се меси във взаимоотношенията между тези два самостоятелни правни субекта", обясни министър Денков.
Министърът благодари на членовете на Отрасловия съвет, които единодушно подкрепиха идеята, целите и основните параметри на Националната програма "Отново заедно". "За мен е важно ние да бъдем партньори в реализацията на това добро начинание", подчерта проф. Денков.
За програмата "Отново заедно" са заделени 15 млн. лв. от държавния бюджет, които ще стигнат за шестдневна почивка на 30 000 ученици и придружаващи ги педагогически специалисти.
Целта на новата национална програма е да насърчи възстановяването на комуникацията между учениците, да помогне за обогатяване на тяхната култура, да стимулира работата им в екип, да създаде условия за повишаване на физическата им активност. Това е от важно значение за присъственото започване и провеждане на образователния процес през следващата учебна година.
Припомняме, на 28 май образователният министър обяви, че с целеви средства се включват над 30 000 участници (като основаното количество ще са децата) да посетят по определен ред туристическите места през туристическите оператори. Заедно с тях ще има и медицински лица, които в продължение на седмица ще могат безплатно да летуват. Очаква се към средата на юни да се сключат първите договори.
След първата вълна на кандидатстване ще има и втора вълна, ако не свършат средствата. Втората вълна ще продължи до септември. Ще се търси и нов финансов ресурс при по-голям интерес.