Има разлика в това строиш и в това да инвестираш в даден проект. Разликата е в отговорността, стана ясно от думите на председателя на Българския енергиен форум Иван Хиновски пред bTV.
Повод за думите му е информацията, че "Росатом" е готова наравно с други претенденти да участва в конкурса за възобновяване на строителството на АЕЦ "Белене" и е способна да завърши изграждането на този обект в кратки срокове.
"Росатом" винаги е проявявал интерес към АЕЦ "Белене". За тях той е стратегически важен, защото е нов проект в еврозоната. Има разлика обаче дали искаш да строиш, или да инвестираш в даден проект. Те дават заем на България, не носят никаква отговорност за експлоатацията по-нататък", каза Хиновски.
Припомняме, днес се очаква да започне официалната визита на руския премиер Дмитрий Медведев, по време на която може да бъде предложен експортен кредит за АЕЦ "Белене".
"Проектът влиза в една задънена улица, в която очевидно нито един инвеститор няма да започне проекта без държавна гаранция. Ще се окаже, че единствената възможност е проектът да бъде държавен", каза Иван Хиновски.
Очаква се по време на визитата на Медведев да бъде обсъдена и темата за "Турски поток".
"Смятам, че ще бъдат обсъждани отделните участници в търга за изграждането на българския участък. Ще се получи благословията на Русия кой да бъде избран. Този проект под сянката на "Газпром", допълни Хиновски.
58eng
на 04.03.2019 в 21:22:07 #14Наско пише глупости и евтина руска пропаганда! Да си русоляв не е безплатно!
Болен сДСар
на 04.03.2019 в 15:35:50 #13Както се вижда от снимката, сините екскременти са останали не повече от един бус да напълнят. Утайката на обществото. Пещерни русофоби с промити болни мозъци.
Legalen
на 04.03.2019 в 15:29:29 #12Плевнелиев пред британския посланик:" Не искаме руски инвестиции" ------------------------------------------------------------------------------------------------ Подкрепям мнението на бившия ни президент... и се радвам за масовото навлизане на английски капитали в нашата икономика...И след БРЕКЗИТ-а все повече ще се чува английска реч и ще наблюдаваме как във всички краища на родината английски корпорации строят фабрични халета... И предлагам да се откажем от потока и от АЕЦ-то; изхождам от това че промяната на климата ще е в наша полза, лека зима и дълго лято...В най-лошия случай ще ни снабдяват американците с течен газ през Гърция!
dad
на 04.03.2019 в 13:46:20 #11Tomorrow!Турци,гърци купуват ток от нас-евтин Козлодуйски,а ние купуваме от скъпия микс(ВЕИ и американски ТЕЦ).Турците си строят 4 блока АЕЦ,имат индустрия,имат млад народ и мислят за бъдещето му.А ние ще минем пак на режим има/няма,ще плащаме още за допълнителни квоти за екология-беше по 5Е/тон СО2,скоро ще го дигнат до 30Е/тон,кво ша прайм,УТРЕ?
dad
на 04.03.2019 в 12:09:41 #10Батнаско е много прав:без собствени базови енергийни мощности ние се превръщаме в бедното овчарче,нещо по-лошо-в клошари,ровещи боклука за някоя полуразвалена консерва.А народът ни,който и сега не показва наличие на патриотизъм (ако го имаше поне като сърби,харвати,албанци или турци,а най-добре македонци,досега да сме изгонили некадърниците от властта),народът,който е отвикнал да копае и плеви,да пасе овце и крави,народът,който все пак има все още афинитет към наука и образование и култура,ще се изнесе на бърза скорост навън и тук ще остане гола поляна,малко умиращи пенсионери и циганската орда.Празно обаче няма да остани.Можем да гадаем кой ще се засели,но вариантите са-турци,араби или евреи.Руснаците,които виним,че са изкупили полвин българия,за съжаление няма да дойдат за постоянно.
bulgar-bulgar
на 04.03.2019 в 11:16:47 #9За да се обезпечи националната сигурност на една държава то тя трябва да разполага с около 70 процента базови мощности и останалите 30 може да са от други непостоянни източници като ВЕЦ, разни фотоволтаици и тн. 70 процента базови мощности при положение че се затворят мръсните централи работещи с въглища, газ и тн. Относно фотоволтаиците те са многократно по скъпи. Като цена на панелите, цена на акумулаторите (изкарват няколко години и се сменяват с нови). Самите волтаици изкарват около 15 години-20 най-много като работят с КПД около 25-30 процента при най-добрите и за всяка година през първите десетина това КПД намалява с 1 процент. Това означава че ще работят с близо 15 и по млко процента. В месеците когато на-много са необходими ( зимата ) няма да работят добре. Относно вятърните турбини за всеки е ясно че нанасят непоправими щети на околнат среда, птиците, жителите и останалите животни с шума който издават. Няма как да осееш половин България с перки за да може да произведеш ток колкото една АЕЦ.
dad
на 04.03.2019 в 11:11:17 #8Хем сърби,хем боли-вечният проблем на краставото магаре!Та и нашата дилема:Ако вземем кредит от Русия,ставаме още по-зависими,ако откажем и вземем от другаде-ще ни излезе по-скъпо.Ако приемем Росатом да строи АЕЦ-а,си го вкарваме още по-дълбоко,ако откажем-няма кой да строи рускаАЕЦ,а тя да поема отговорността за експлоатация и безопасност-няма такъв филм,глупаците даже в Русия ПОУМНЯХА!
troika
на 04.03.2019 в 10:45:58 #7Предлагам, със спестените пари от лихви по проекта да си купуваме всяка година от международния пазар колкото електроенергия ни трябва, а може и да останат пари.
coco7
на 04.03.2019 в 10:34:04 #6Новите ядрени централи имат безумно скъп ток, по-скъп от този на вятърните перки и слънчеви панели. Тия мантри дето си ги чувал преди 50-60 години няма какво да ги дрънкаш на всеослушание. Цената на тока от Белене ще е най-малко 6 пъти по-висока от тази на Козлодуй. Такова нещо като "Най-евтината енергия е ядрената" няма. Това е супер тъпотия. Дори и хлапе на 10 години ще разбере, че това са две съвсем различни централи. Това са тъпи лозунги с които БСП и Атака дресират примитивния си електорат. И как си представяш Белене да работи през 2090-та година? То трябва да си абсолютно говедо за да не може да се сетиш, че светът ще е напреднал много дотогава и никой няма да го разреши.
bulgar-bulgar
на 04.03.2019 в 10:24:14 #5И нали знаеш старата мъдрост че икономията е майка на мизерията. Когато започнеш да се циганиш и да правиш тънки сметки за производствени мощности и разрастване на икономиката си обречен на беднотия. Точно защото през последните 30 години държавата проспа няколко големи проекта и заради зависими от САЩ правителства, България е най-бедната държава в ЕС с най-бързо топящото се население. Парите не падат от небето а се изкарват. Без мощности за изкарване на пари не може да чакаш да живееш добре и да има пари за всякакви социални и инфраструктурни нужди. Еврофондовете скоро време спират и кой каквото си е направил.
bulgar-bulgar
на 04.03.2019 в 10:19:16 #4Най-евтината енергия е ядрената. Много по евтина от слънчевите панели. Сроковете на експлоатация на блоковете вече са над 60 години. Нали не предлагаш използването на изкопаеми горива за произвеждане при наличието на повишаващи се нива СО2. Като бъдат затворени ТЕЦовете какво ще правим би ли пояснил? Това е просто въпрос на време.
coco7
на 04.03.2019 в 09:57:33 #3Какъв евтин ток ще произвежда Белене, бе? Ти си абсолютно изкуфяла пенсия, загубила всякаква връзка с реалността. Токът от Белене ще е супер скъп и абсолютно непродаваем дори и много под себестойност.
bulgar-bulgar
на 04.03.2019 в 09:37:19 #2Напротив, ще се изплати многократно защото покрай Белене ще бъдат изградени много заводи за произвеждане на части, оборудване, тежко машиностроене и тн. за да се обезпечава работата на централата. Университетите ще създават електротехници , физици , химици , инженери, заварчици и какви ли не с перспектива. Това е огромен тласък за образователната система и тези хора няма да бягат от държавата. Освен това централата ще произвежда екологично чист ток на най-евтина цена и държавата ще бъде сред държавите развиващи високи технологии като ядрените и не само.
coco7
на 04.03.2019 в 09:21:51 #1Нито един лев вложен в Белене няма да се изплати обратно. Няма как физически 2030-та България да има задължителните 30% от ВЕИ и два АЕЦ-а.