АЕЦ "Белене" не може да бъде реализиран без участието на Росатом, които са конструктори на оборудването. Това е заявила министърът на енергетиката Теменужка Петкова в отговор на въпроси от посланиците на ЕС у нас по темата "Белене".
Заявката за задължително участие на Росатом в проекта АЕЦ "Белене", който правителството "Борисов" 3 размрази миналата година, става ясна от отговорите, които news.bg изрично поиска и получи от Министерство на енергетиката, след като в прессъобщението на ведомството не се предоставяха подробности.
Припомняме, по-рано днес Петкова проведе среща с посланиците на ЕС по инициатива на Румънското председателство на Съвета на ЕС. В хода на срещата Петкова запозна посланиците на ЕС с приоритетите пред родната енергетика. Посланиците са отправили към министъра повече от 15 въпроса, като основният им интерес е бил свързан с проекта за АЕЦ "Белене" и цените на електроенергията на борсата.
На въпрос на какъв етап е процедурата за избор на стратегически инвеститор за централата Петкова е посочила, че намерението на българското правителство е процедурата да стартира до края на месец февруари.
По думите на Петкова процедурата ще бъде проведена съгласно всички условия, поставени от Народното събрание - проектът да се реализира изцяло на пазарен принцип, без държавни или корпоративни гаранции, както и без договори за преференциално изкупуване на произведената електроенергия.
На въпрос кои компании са заявили интерес към проекта до момента Петкова е обяснила, че засега има интерес от страна на китайската CNNC, Корейската Хидро Атомна енергийна корпорация KHNP, френската "Фраматом", американската "Дженерал електрик".
Разговори са водени и с посланика на Черна гора у нас Снежана Радович, допълнила тя.
Реалният интерес обаче ще бъде ясен след старта на процедурата.
Припомняме, в парламента се наложи предложението на ГЕРБ за размразяване на работата по АЕЦ "Белене", като проектът трябва да е на пазарен принцип и без държавни гаранции, но със стратегически инвеститор.
Мораториумът върху строежа на втората ядрена централа беше наложен по време на първия кабинет "Борисов" през 2012 г., а бе отменен от третия кабинет - също "Борисов", но през 2018 г.
Темата за проекта АЕЦ "Белене" стана отново актуална, след като от Българска академия на науките изготвиха доклад по поръчка на БЕХ за изготвяне на Национална стратегия в областта на енергетиката с фокус върху електроенергетиката.
На 31 октомври изтече срокът за процедура за избор на инвеститор за АЕЦ "Белене".
Въпроси от посланици на ЕС имало и по отношение цените на електроенергията на борсата.
На въпрос как Петкова обяснява поскъпването на тока от последните седмици и какви мерки взима правителството, за да ограничи негативите от този факт, министърът разясни, че покачване на цените се наблюдава в цяла Европа и то е свързано главно с повишените цени на въглеродните емисии - от 8 евро/тон в началото на 2018 г. до 25 евро/тон в края на годината.
По думите на Петкова битовите потребители и малкият бизнес все още купуват електроенергията си от регулирания пазар, където цените се определят от КЕВР.
За да се ограничи поскъпването, след множество дискусии по темата с всички заинтересовани страни, правителството реши държавните енергийни компании АЕЦ Козлодуй ЕАД, ТЕЦ"Марица-изток 2" ЕАД и "Национална електрическа компания" ЕАД да предлагат допълнителни количества електроенергия на борсата.
Този ангажимент понастоящем се изпълнява и през последните дни ценовите равнища на търгуваната на борсата електроенергия са стабилизирани, обясни Петкова.
dad
на 07.02.2019 в 17:37:41 #7Bez експертната помощ на конструктора никакво Белене няма да се случи.Впрочем може,но на наш страх и риск,което ЕС няма да допусне,знаейки нашите възможности и евентуалните последствия.Така че спор за участието на Росатом не може да има.То е заложено още в началото,по презумпция.Въпросът е кой ще финансира.АЗ твърдя,че повечето щесе откажат или ограничат в участието,поради скандалното отсъствие на нашата държава от участие.Твърдя също,че накрая ще кандисаме Русия да бъде основния инвеститор и тя макар и със резерви,ще се съгласи.
chafeto
на 06.02.2019 в 14:41:49 #6user avatar 36978 ISIS Насе, и как го видя че е ефтин? В ромското гето е ефтин, но не и за тези дето си плащат. Сравни цени на киловат с тези например в Канада. А там повечето централи са хидро. Да не говорим че доходите са ни в пъти по надолу. И въобще за какво ние още еди радиоактивен замърсител в нашата малка страна с население по малко от полувината Москва . ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ еВтин; полОвината... Не може да пише, ама той хукнал за себестойността на тока да обяснява! Со*пол!
Путлерчок
на 06.02.2019 в 09:01:40 #5А БЪЛГАРИЯ НЕ МОЖЕ С ПЕТКОВА И С РУСКАТА ТИКВА БОЙКО БОРИСОВ!!!
ISIS
на 06.02.2019 в 01:04:46 #4Кой са тия много, бе насе? Китай ли? - който като вдишал разбираш колко ги е еня за бъдещето. За затварянето има примери: например. Германия.
Avatarx
на 05.02.2019 в 23:28:26 #3Хората си затварят една след друга АЕЦ, започнаха да затварят и ТЕЦ.... ние викаме, "искаме Чернобил, ама по-мощен" при първото земетресение...
ISIS
на 05.02.2019 в 23:01:47 #2Насе, и как го видя че е ефтин? В ромското гето е ефтин, но не и за тези дето си плащат. Сравни цени на киловат с тези например в Канада. А там повечето централи са хидро. Да не говорим че доходите са ни в пъти по надолу. И въобще за какво ние още еди радиоактивен замърсител в нашата малка страна с население по малко от полувината Москва .
Кастело Белведере
на 05.02.2019 в 22:02:29 #1Щом ще е на пазарен принцип и прозрачно, участието на Росатом изобщо не е задължително. Освен, че никой не се умилява от руските заз-технологии и слаба надеждност на оборудването, би било добре за страната да не се обвързва изобщо с евразийците, най-малко в такава деликатна област.