Потенциалните стратегически инвеститори ще могат да подават заявление за участие в процедурата за проекта АЕЦ "Белене" през май. Това съобщи енергийният министър Теменужка Петкова, която участва в международния форум "Атомекспо" в руския курорт Сочи.
Министърът обясни, че процедурата вече е стартирала, но официалният срок за подаване на заявления започва да тече от датата на публикуване на поканата в официален вестник на Европейския съюз. Очаква се това да се случи в началото на май, а срокът ще бъде 90 дни.
По време на събитието в Сочи Петкова ще се срещне с компаниите, които до момента са проявили интерес към АЕЦ "Белене" - руската "Росатом", френската "Фраматом" и американската "Дженеръл Електрик". Тя ще се срещне и с министъра на иновациите на Сърбия Ненад Попович. Причината е, че АЕЦ "Белене" се разглежда като проект, който ще има регионално значение. "Ще проведем среща и с колегата от Сърбия, за да можем да видим каква е възможността евентуално сръбски компании да участват като страни по договори за изкупуване на електрическа енергия или под друга форма", посочи енергийният министър.
На събитието, което тази година е под мотото "Ядрените технологии за по-добър живот", ще се обсъдят приносът на атомната енергия към борбата с климатичните промени и значението на ядрените технологии за развитието на различни сектори от публичния живот.
В рамките на форума Петкова ще се срещне с представители на компаниите, които проявяват интерес да участват в строежа на АЕЦ "Белене" и да бъдат стратегически инвеститор на проекта.
В Сочи изпълнителният директор на НЕК Петър Илиев обяви, че и унгарски компании имат интерес към АЕЦ "Белене". Той не даде повече подробности с аргумента, че ще се срещне с тях през следващата седмица. "Проявиха интерес, ходиха на площадката на "Белене" и другата седмица имаме среща с тях за въпроси по процедурата", обясни Илиев.
От своя страна по време на откриването на "Атомекспо" директорът на Световната ядрена асоциация Агнета Ризинг изтъкна, че в момента в света се строят 55 нови атомни реактора, като 9 от тях са в страни, които досега не са развивали ядрена енергетика.
По нейни думи атомната енергетика е втората по чистота енергия след произвеждана от вода. Ризинг каза още, че строителството на ядрени централи ще се утрои през следващите години.
GolaVoda
на 15.04.2019 в 18:14:10 #3да бе Бойко да построи нещо невъзможно
el viejo
на 15.04.2019 в 16:19:54 #2Докато Бойко Борисов е Премиер, никога няма да се поднови изграждането на АЕЦ "Белене". Това е така защото, за да се строи "Белене" трябва да се получи разрешение от САЩ, или здрави топки, като на Орбан - Унгария и чехите, да строят руски атомни централи въпреки забраната от САЩ! Бойко Борисов е като мек пластелин в ръцете на САЩ! Това значи, че Бойко Борисов ще се усуква, ще ни мотае и намира причини за пред народа, за не довършването на АЕЦ "Белене". Дори и след управлението на ГЕРБ, едва ли някой ще има смелостта да изгради "Белене", знаейки за забраната от САЩ! Ние сме страхлив и робски народ, който е обречен на изчезване и асимилиране в средно-срочен период. Всеки се спасява по единично.
Avatarx
на 15.04.2019 в 15:10:27 #1Който не вярва, да пита колко чисти са Чернобил и Фукушима...