Премиерът Бойко Борисов инспектира газовата връзка с Гърция.
Заедно с него са енергийният министър Теменужка Петкова, министърът на икономиката Лъчезар Борисов, както и председателят на Народното събрание Цвета Караянчева.
Министър-председателят заяви, че този проект е от стратегическа значимост за целия регион, както и за газовото ни хранилище в Чирен, където ще бъдат инвестирани над половин милиард за раширението му.
Борисов посочи, че че тръбопроводът преминава през планини, реки и пътища. Той обясни, че проектът е трябвало да бъде готов през април, но заради пандемията Гърция е наложила пълен локдаун, което е прекъснало строителството.
Премиерът заяви, че ще поиска от ЕИБ да ускорим плащанията. Той бе категоричен, че тази година газопроводът трябва да е готов. По негови думи вече има разписан график по седмици и по дни.
От своя страна икономическият министър поясни, че ще получим над 20 млн. за проекта, а енергийният министър допълни, че договорът за доставка и производство на линейни тръби е изпълнен. До момента са произведени и доставени 187 км. тръби, както на българска, така и на гръцка територия. Над 170 км са разчистени от общо 182 км и трасето е подготвено за последващи дейности. Над 128 км от доставените тръби са разнесени по трасето и повече от 101 км от разнесените тръби са заварени. Продължават автоматичните и ръчни заварки, изкопаването на траншеята, полагането на тръби в готовите участъци и обратното засипване.
Изпълнителите на проекта увериха, че работят по заварките независимо от времето.
Премиерът отново подчерта, че този проект е най-важният, защото по него ще тече газ чак до Полша и ще се осигурява 100% диверсификация с различни доставчици.
България е закупила 20% от терминала, от тези тръби отиват до Чирен, където се съхраняват, а от там - дали за Сърбия, Румъния, С. Македония - целият регион може да се диверсифицира, затова този е най-важният ни проект, обясни Борисов.
Той добави, че изпълнителите имат съдействие от енергийното министерство и ще получат 55 млн. лева в близките дни.
Изграждането на междусистемната газова връзка Гърция-България започна на 22 май 2019 г. Газопроводът ще се свърже с гръцката национална газопреносна система и Трансадриатическия газопровод TAP в района на Комотини, Гърция, и с българската национална газопреносна система в района на Стара Загора. Техническият капацитет е от 3 до 5 млрд. куб. м. годишно. Общата стойност на проекта е 220 млн. евро.