Министърът на енергетиката Росен Христов е провел среща в Истанбул с ръководството на турската държавна енергийна компания "Боташ". Това съобщават от пресцентъра на Министерство на енергетиката. Срещата е проведена с цел преговори за системни доставки на природен газ от Турция. От понеделник започват и срещи на експертно ниво.
Срещата с представители на "Боташ" е организирана като резултат от посещението на президента Румен Радев и "благодарение на разговорите и добрите отношения между президентите Радев и Ердоган", подчертават от пресцентъра.
На срещата са и възможностите за сътрудничество в сферата на производство на зелен водород и улавяне и утилизация на въглеродни емисии.
Припомняме, че към момента страната ни няма дългосрочен договор, сключен с доставчик на природен газ, след като през април месец тази година руската "Газпром" спря едностранно доставките. Договорът между "Булгаргаз" и "Газпром" изтича в края на годината.
В средата на септември месец "Булгаргаз" обяви търгове за доставка на втечнен природен газ за ноември и декември, за цялата следваща година, както и за периода 2024-2034 г. На 27 септември бе обявен и търг за тръбен газ. В началото на месеца от министерство на енергетиката обявиха, че доставките до края на годината, а и за началото на следващата са осигурени.
Турските власти обявиха откриването на големи запаси от газ в Черно море през 2020 г. А в средата на тази година бившият премиер на Турция Бинали Йълдъръм обяви, че енергийните резерви в Черно море са достатъчни за покриване на световното търсене на природен газ за 45 години. За тази година се очаква дневният добив на газ в Турция да се увеличи 10 пъти в сравнение с 2021 г. до 10 милиона кубически метра (mcm) с първата фаза на добив от находището Sakarya в Черно море.
Паралелно с това руският проект "Южен поток" се превърна в "Турски поток" и руската тръба през Черно море "акостира" именно в Турция и снабдява с газ през България, Сърбия и Унгария, а само преди месец властите харесаха идеята на Владимир Путин за изграждането на газов хъб.
naska-georgieva
на 12.12.2022 в 17:13:22 #2Това е начинът. Трябва да се разглеждат всички възможни доставчици и да се реализират доставки по дългосрочни договори. Трябва да бъдем подсигурени, колкото повече предлагане има, толкова по-ниски ще бъдат цените. Надявам се много скоро да забравим за кризата, а цените да продължават да бележат спад. Според мен на енергийно ниво страната ни бележи добри резултати, диверсификацията е пътят към успеха ни!
georgi-zapryanov
на 12.12.2022 в 09:04:20 #1Турците като си напълнят газовия хъб с Руски газ с радост ще го пуснат към цялата Европа като техен.