Доларът се търгува в петък близо до тримесечния си максимум спрямо йената, като цяло демонстрирайки месечен ръст по отношение кошницата от основни световни валути. На този фон инвеститорите очакват излизането на данните за Брутния вътрешен продукт на САЩ за третото тримесечие на тази година.
Една положителна динамика на американската икономика би укрепила очакванията, че Федералният резерв ще поеме курс към вдигането на лихвите. И обратното - разочароващ резултат може да провокира спад на долара, такъв сценарий се реализира в края на юли, когато данните за БВП се оказаха слаби.
Съгласно усреднената прогноза на анкетирани от Reuters анализатори, БВП на САЩ е нараснал с 2,5 на сто през третото тримесечие на 2016 година.
Сутринта доларът се разменя за 105,33 йени, удържайки курс, близо до постигнатия вчера максимум от юли насам - 105,35 йени за едни долар.
Еврото укрепва с 0,1 процента до $1,0909, но като цяло за месеца се понижи с почти 3 процента.
Британският паунд се търгува близо до нивото $1,2180, прибавяйки 0,2 процента, но спада от седмичния си максимум в четвъртък на нивото $1,2273, след излизането на данните за БВП на Великобритания.
Доларът поскъпна до седемгодишен максимум спрямо шведската валута в нивото 9,0641 крони за долар. Централната банка на страната съобщи за вероятно понататъшно намаление на лихвите и разширяване на програмата за т.нар. "количествени облекчения".