В сложна и нетрадиционна ситуация кабинетът Желязков поел властта. Това коментира финансовият министър Теменужка Петкова при обсъждането на Бюджет 2025 на заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС). Политическата дестабилизация в последните години се отразила негативно на публичните финанси, по думите й. Това е възможният бюджет, категорична бе Петкова. Финансист номер едно се надява в следващите години да се стабилизират публичните финанси.
Васил Велев от АИКБ подкрепя амбицията на кабинета за членство в Еврозоната. Той е зад усъвършенстването на данъчното законодателство, връщане на ДДС на 20% , където е бил намален. Но вижда определени проблеми в частта с дефицитите, тъй като се увеличава дългът. Доверието в един момент към страната ни може да се разклати, смята Велев. Той е против увеличаването на разходите за заплати в публичния сектор.
Цветан Симеонов от БТПП отчете трудната обстановка, в която се прави бюджета. Най-важното е, че се запазва данъчният модел, заяви той. Критика отправи към дефицита и настоя в бъдеще да се целим към балансиран бюджет. Според него трябва да се оптимизира администрацията. КРИБ се въздържат от подкрепа на бюджета.
Стана мантра да се спасяваме, сега се спасяваме незнайно от кого, каза и президентът на КНСБ Пламен Димитров. Ние сме категорично за влизане в Еврозоната , подчерта той. Аргументът е, че доходите на хората ще нараснат. Икономиката не е зле, смята Димитров. Не сме пропаднала държава, каза той. Няма процедура за прекомерен дефицит, отчете синдикалистът. Няма основание за спасение, според него. Има неясноти в преходната част на бюджета, по мнението му.
Още от тази година трябва да се увеличат осигуровките, посочи той. Пламен Димитров прогнозира, че няма да изпълним изискванията за ПВУ и ще се търся буфери в бюджета. И КТ Подкрепа е притеснена, че няма да изпълни преходната част.
Да се помисли за прогресивно облагане, поиска главният икономист на КТ "Подкрепа" Атанас Кацарчев. Имаме демографска криза, а обричаме майките през втората година, изтъкна той.
Теменужка Петкова благодари за конструктивния диалог и подкрепата на партньорите. Тя се надява следващият бюджет за 2026 г. да бъде много по-различен и добър.
Бюджетът отговаря на обществените изисквания, обяви тя на брифинг след Тристранката. Няма замразяване на доходи, по думите й. Това е възможният бюджет, подчерта осново тя.
Социалният министър Борислав Гуцанов съща е доволен, че бюджетът запазва социални придобивки.
Бизнесът е доволен, че се запазва целта за членство в Еврозоната, като подкрепя увеличение на доходите на работещите, но не и на калпак.
Веднага след тристранката от пресцентъра на Министерския съвет (МС) обявиха, че на извънредно заседание този следобед правителството ще гласува централния бюджет за 2025 г. и бюджетите на НЗОК и държавното обществено осигуряване. То ще приеме и управленската програма на кабинета.