Иванка Динева поема поста изпълнителен директор на Изпълнителна агенция "Медицински надзор" (ИАМН). Това става от днес, 26 септември. До този момент агенция бе оглавявавана от проф. Росен Коларов.

Иванка Динева бе и номинацията на ГЕРБ за управител на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК), но се отказа сама малко преди гласуването й в пленарна зала.

Иванка Динева работи в системата на здравеопазването от 2002 г. Започва като младши експерт "икономист" в районен офис към РЗОК - София столична и достига до длъжността главен експерт. От 2008 до 2012 г. е заемала последователно няколко длъжности в Централно управление на НЗОК - главен юрисконсулт, и.д. Началник на самостоятелен отдел "Правен" и Директор на дирекция "Правна".

От 2012 г. до началото на 2017 г. работи като консултант в частния сектор, адвокат към Софийска адвокатска колегия, Съветник на министъра на здравеопазването и подуправител на НЗОК в периода октомври 2015 -февруари 2017 г.

От май 2017 г. до декември 2020 г., Динева е съветник на заместник министър-председателя по икономическата и демографската политика, а от декември 2020 г. до септември 2022 г., директор на Столичната здравна каса.

С вътрешни рокади в Медицинския надзор контролират трансплантациите

С вътрешни рокади в Медицинския надзор контролират трансплантациите

Непроменена остава щатната численост на агенцията

Решението за смяната на директора е във връзка с предстоящо преструктуриране на Изпълнителна агенция "Медицински надзор" (ИАМН) и отделянето на Изпълнителна агенция по трансплантациите в самостоятелна структура, поясняват от Министерство на здравеопазването. 

Припомняме, че до 2019 г. Изпълнителната агенция по трансплантациите бе отделна структура, докато по време на правителството на Борисов с министър Кирил Ананиев бе "интегрирана" в структура от съвсем друг характер - Изпълнителната агенция по медицински надзор (ИАМН), която контролира дейността и организацията на медицинската помощ в лечебните заведения в страната. През това време страната ни продължава да е на едно от последните места по брой извършвани трансплантации в ЕС, а и преживя два трансплантанционни скандала, включително с криминален привкус. Резултатите от разследването за незаконните операции в болница "Лозенец" така и не са известни.