Няма лекарствен продукт и ваксина, която да бъде на 100% ефикасна. Затова трябва да продължим да спазваме мерките и след първата, и след втората ваксина.
Toва заяви пред БНТ проф. Илко Гетов - представител на България в Комитета за лекарства за хуманна медицина в ЕМА.
Той призова хората, които имат някакви съмнения и притеснения, да търсят медицинска помощ, защото вирусът е неподозиран със своята жестокост.
Ваксините създават имунитет в рамките от 8 до 10 месеца. По думите му трябва да бъдем много внимателни, защото ваксината има своя ефект и полза, но резултатите от реалните практики трябва да ги прехвърлим в анализа.
В България няма френски вариант на коронавируса, увери проф. Гетов и допълни, че за британския и бразилския щам ефикасността на ваксината е много висока. За южноафриканския щам има намаляване на ваксиналната ефикасност, но за бъдещи щамове проф. Гетов не може да каже нищо конкретно, защото не са изследвани. Производителите продължават да надграждат своите продукти за новите щамове, варианти и тяхната вирулентност.
Той е на мнение, че има достатъчно информация за разрешените ваксини, а друг бил случаят, в който гражданите се интересуват и четат информация от недостоверен източник и биват въвличани в лавини от некоректна информация.
Проф. Гетов поясни, че отношението полза-риск на ваксината "Астра Зенека" остава положително, като днес предстои да се вземе решението за продуктивната информация и добавяне на акценти за безопасността и предупрежденията в листовката. Тепърва ще бъде добавено това, че са възможни появата на тромботични инциденти, тъй като на базата на направения анализ би трябвало да се промени информацията с цел да бъдат по-внимателни лекарите, които поставят ваксината.
Проверени са всички данни във връзка с ваксинацията, а реакциите, типични за ваксинирането, като има и такива по-редки като 1 случаи на един милион ваксинирани. В България няма засечени сериозни реакции на ваксината и ако тя не се е появилата първата седмица след първата игла, шансът да се появи е почти нулев, изтъкна проф. Гетов.
Най-големият консуматор на ваксината на "Астра Зенека" е Индия. Той се надява скоро да има и българска ваксина, която да премине същата процедура по разрешаване.
У нас честотата на поява на нежелани реакции от ваксините остава в рамките на предвидимото - около 2 реакции на 1 000 ваксини. Ние започваме да трупаме имунитета, за който се говори, отбеляза той. След първа игла около 14 до 28-я ден 42% е ваксиналната ефикасност и за това се налага поставянето на втората доза.
Всякакви кръвни заболявания, хематологични би трябвало да се наблюдават от лекарите. Много е важно, че инцидентите в ЕС са повече при по-млади хора до 55-годишна възраст и жени, което може да се обясни, че ваксинацията с "Астра Зенека" била повече сред младите хора, каза още проф. Гетов.