Служебният премиер Димитър Главчев отмени приетото решението от 30 април за изграждане на частната детска болница "Мама и аз". Това съобщи Министерският съвет.

Ако докладът за отмяна на решението не бъде депозиран днес от министъра на здравеопазването Галя Кондева, Главчев ще предложи на президента Румен Радев тя да бъде освободена от поста си. 

От хората, които са внесли решението за разглеждане от Министерския съвет, ще бъде потърсена отговорност, съобщават от пресцентъра на МС.

Министерският съвет отмени решението за създаване на "Многопрофилна болница за активно лечение "Мама и Аз", гр. София, се казва в по-късно съобщение на пресцентъра. Министър-председателят ще поиска също писмени обяснения от министъра на здравеопазването за фактите и обстоятелствата по случая.

Припомняме, вчера, 30 април, се състоя присъствено заседание на Министерски съвет, открито лично от служебния премиер Димитър Главчев. Би следвало дневния ред на заседанието да е съгласуван предварително, както и по време на заседанието да има обсъждане на предложените за гласуване решения. Също така от пресцентъра на МС не съобщиха вчера решения да са били взимани неприсъствено и на подпис. От днешното съобщение за отмяната не си личи обаче премиерът Димитър Главчев да е присъствал на заседанието, да е упражнил контрол над съгласувателната процедура по дневния ред на заседанието, нито пък да се е провел дебат или дискусия по взимането на решение. 

Отмяната на решението идва, след като по-рано днес президентът Румен Радев, ПП-ДБ и ДПС заявиха, че са против изграждането на частна детска болница "Мама и аз", а от ПП-ДБ казаха, че ще подадат сигнал и до ДАНС.

От ГЕРБ също изразиха позиция, която обаче се разминаваше с позицията на останалите партии и тази на президента. Партията замълча за одобреното решение за изграждането на частната детска болница, но заяви, че правителството трябва да работи за национална такава, за чийто проект до този момент ГЕРБ имали най-голям принос.

ГЕРБ иска да се строи детската болница въпреки частните

ГЕРБ иска да се строи детската болница въпреки частните

Партията мълчи по повод изграждането на частната детска болница в София

Още вчера Общественият съвет за създаване на национална детска болница настоя служебното правителство да даде незабавно обяснение за решението си. Общественият съвет настоява, че София и регионът нямат финансовия и кадрови капацитет да захранят две големи, многопрофилни детски болници. Това беше доказано и от Анализа на нуждите от детска болница, изготвен по искане на МЗ с техническата подкрепа на Европейската инвестиционна банка. 

Фондация "Даная" обяви, че ще съди държавата за решението, тъй като с това си решение Министерски съвет абдикира от конституционното задължение на държавата да осигури безплатно детско здравеопазване и поставя в риск достъпа на всички български деца до качествени здравни грижи.

Припомняме и че проектът за изграждане на Национална детска болница е вече на близо половин век. След дълги перипетии, включително и основаване на държавна компания, която да строи болницата, но която бе закрита със скандал и дадена на прокуратурата от двама министри, едва в края на май месец 2023 г. проектът за Национална детска болница вече е с одобрен ПУП - Подробен устройствен план, след като бе взето решение за отделяне на терен в столичния квартал "Горна баня", който бе предоставен от Столична община.

Това е най-добрият резултат, който се отбелязва след близо 40 години обсъждане на темата и множество граждански протести за изграждане на модерна детска болница у нас.

Каква да е „табелката“ на националната детска болница – частна или държавна

Каква да е „табелката“ на националната детска болница – частна или държавна

И докато държавата се мотае с работни групи, а нишата стои празна, не е чудно, че се е появил желаещ да я запълни. Даже е чудно, че това става едва сега