Има нужда от допълнителни средства за "Ремдесивир". Като цяло няма проблем с това, което е предложено, разчетът е направен и за най-лошите ситуации. Това заяви служебният здравен министър Стойчо Кацаров в кулоарите на парламента пред журналисти преди разглеждането на актуализацията на бюджета на НЗОК.
По думите му това, което е предложено като допълнение в Закона за държавния бюджет, е разчетено и е напълно достатъчно за нуждите. Кацаров ще иска да се добави допълнителна сума за лекарствени продукти, колкото може да позволи държавният бюджет - от порядъка на 10-15 млн. лв. за лекарства, това би дало повече спокойствие в хода на четвъртата вълна.
Запитан кога да се очаква решението за поставяне на трета игла, Кацаров заяви, че няма законов срок за решението. В момента експертен съвет по имунопрофилактика заседава в разширен състав с представители на няколко други експертни съвета.
Той е поставил 4 въпроса: "Удачно ли е да се поставя трета ваксина?", "Колко трябва да бъде третата доза?" Колко време е необходимо между втората и третата доза?" и "Може ли да се прилага трета доза, различна от тази, която е била основната и при какви хора е подходящо това да се прилага?".
Днес се чака и решението на Европейската агенция по лекарствата - ако е положително, третата доза ще бъде приложена. Стойчо Кацаров няма лична позиция по прилагането на третата доза ваксина, не е експерт и не иска да се прави на експерт по имунология и вирусология. Кацаров заяви, че разбира само от организация на здравеопазването и мениджмънт.
Кацаров открои една добра новина пред медиите за ковид зоните, като добави, че добрите новини не се котират много. На практика ние сме готови със стартиране изцяло на амбулаторно лечение на пациенти, като методиката била съгласувана с БЛС. Очаквам в много кратки срокове 39-те регистрирани ковид зони да станат поне 150 - в рамките на седмица-две, така че пациентите с ковид да могат да бъдат обслужвани и лекувани амбулаторно.
Отделно от това МЗ по една своя програма ще осигури на всички новоразкрити ковид зони възможност да получат безвъзмездно апаратура на стойност до 50 000 лева, която може да бъде подвижен рентгенов апарат, апарат за лабораторна диагностика, ехографски, ЕКГ апарат.
Всеки ковид център ще получи между 30-40 пулс оксиметъра, които да предоставят на пациентите, чието лечение се провежда амбулаторно, за да могат вкъщи да си измерват кислородната сатурация. Ако кислородът слезе под нивата, което показва, че състоянието се влошава, пациентите ще могат да сигнализират лекарите, за да бъдат хоспитализирани.