"Отчетът на НЗОК не отразява реалното бюджетно състояние на касата." Това каза д-р Нигяр Джафер от ПГ на ДПС по време на заседание на комисията по здравеопазване. С тези доводи групите на БСП и ДПС не подкрепиха отчета на касата за дейността ѝ през 2016 г.
Д-р Джафер бе категорична, че не може да се говори за балансирано бюджетно салдо при прехвърляне на плащания за следващата година. По думите ѝ НЗОК отчита излишък от 1,6 млн. лв., но в същото време 36 млн. лв. се дължат за надлимитни дейности за болнична помощ.
Джафер обясни, че освен това дължим 229 млн. лв. към чужди здравни каси за лечение на българи в чужбина.
Проф. Георги Михайлов настоя, че моделът на финансиране чрез клинични пътеки е компрометиран. Той отново постави въпроса за необходимостта от въвеждане на болнични опаковки за онколекарствата.
Според Кирил Ананиев, който е начело на надзора на НЗОК, проблемът с лекуващите се чужбина българи и задлъжнялостта на НЗОК може да се дължи и на факта, че случаите се представяли като спешни и неотложни благодарение на български лекари, които работят в чужбина. Така 546 са формулярите за лечение на български граждани в чужбина, най-голям дял от тях са за лечение в Германия.
Ананиев обясни, че предстоят две срещи с въпросните чужди каси, към които дължим най-много, за да бъде договорено разсрочване на плащанията. Той се ангажира с приемането на нов устройствен правилник и създаването на аналитично звено, което да анализира статистическите данни.
Д-р Даниела Дариткова постави въпроса за необходимостта от отпадане на събираните от НАП такси от НЗОК за събраните здравноосигурителни вноски, още повече, че подобни такси не се заплащат и от НОИ. Тя попита и за информационната система на касата. Според нея не е нормално касата да не може да даде информация за имунизационния статус на децата във връзка с скорошните случаи на зараза с морбили.
Все пак депутатите от комисията приеха представените от Ананиев отчет за дейността на НЗОК за 2016 и доклад за годишната ѝ дейност. Така двата документа бяха приети с 11 гласа "за", и 9 "против".
Като проблем Ананиев отчете, че не се спазват индикациите за хоспитализация. Често един пациент бива хоспитализиран на различни места. Като цяло той посочи, че е слаба ефективността на извънболничната помощ. В същото време там се отчита и висок ръст на разходите за лекарства през 2016 г. в размер на повече от 66 млн. лв.
Според Ананиев общият ръст на разходите на касата за лекарствени продукти, медицински изделия от 10,18% се дължи на застаряването на населението. Като фактори за увеличаващите се разходи на НЗОК той посочи и разширяването на достъпа на пациентите до иновативни лекарствени терапии с включени нови медикаменти, както и разширяването на списъка на заболяванията, увеличаване на разходите за скъпоструващи лекарства. Така за 2016 г. разходите за тази група продукти възлизат на над 22 млн. лв.