Филиалът на спешна помощ в Горна Оряховица вече ще бъде с 24-часова физическа охрана. Това съобщи министърът на здравеопазването Кирил Ананиев във Варна по повод нападението над фелдшер през миналата седмица.
Нападението над медицински лица е деяние, което не трябва да се случва повече, категоричен бе той. Кирил Ананиев изрази надежда прокуратурата да действа бързо и ефективно в такива случаи.
Припомняме, изказването му е по повод поредния случай на агресия срещу медици в Горна Оряховица, който доведе до масови оставки на лекари от Спешна помощ - 27 от ощо 50-те души персонал вече са подали заявления за напускане. По тази причина днес стана ясно, че лекарите в града ще бъдат охранявани от граждански патрули по време на нощните си дежурства, за да се предотвратят повторни случаи на агресия.
За да се подобри сигурността на спешните медици, новите линейки ще бъдат оборудвани с паник-бутони, съобщи здравният министър и допълни, че в момента се уточнява как да бъдат разпределени новите 400 линейки, които ще бъдат доставени за модернизацията на Спешната помощ. Министърът увери, че държавата работи и за осигуряването на възможност в спешната помощ да работят парамедици.
Националната здравна информационна система ще бъде готова най-късно в началото на 2020 г., посочи още Ананиев и допълни, че за повечето лотове от системата вече са в ход обществени поръчки, в това число и за електронната карта, електронното досие и електронната рецепта.
По отношение на белодробните трансплантации министър Ананиев заяви, че по-голямата част от обучението на медицински специалисти във Виена ще завърши през тази година. В средата на следващата година се очаква България вече да има свои специалисти, които да извършват трансплантация на бял дроб. Дотогава всяка година до пет души ще могат да бъдат трансплантирани във виенската болница.
Стана ясно и че е готова новата Наредба за специализациите. Министерството на здравеопазването ще финансира придобиването на специалност, ще може да прави политика както по отношение на специалностите, които са дефицитни, така и по отношение на регионите, в които има недостиг на медици.
Тази Наредба е очаквана, защото тя ще реши и въпроси, свързани с договорите, с начина на провеждане на конкурсите за кандидат-специализантите, както и други проблеми, които години наред са пренебрегвани, коментира Кирил Ананиев.
По отношение на казуса с починалото през изминалата седмица в Плевен дете министърът съобщи, че незабавно е разпоредил Изпълнителна агенция "Медицински одит" да извърши проверка.
По време на посещението си във Варна Ананиев заедно с министъра на образованието и науката Красимир Вълчев и кмета на града Иван Портних откриха Център по интервенционална рентгенология в УМБАЛ "Св. Марина".
"Това е една модерна лаборатория, която ще спаси живота на много хора. Тук ще се обучават и много студенти. С подобна апаратура ще можем да задържаме и младите лекари в страната. В МУ-Варна се обучават студенти от 48 държави в света. Трябва да се гордеем с това, което се прави, защото това е бъдещето", заяви ректорът на МУ-Варна проф. Красимир Иванов.
Високотехнологичният център ще бъде от изключително значение както за лечението на пациенти от Североизточна България, така и за съвременното обучение на студенти, специализанти и докторанти. В центъра ще се извършват всички видове инвазивни процедури по образен контрол.
Новата ангиографска апаратура ще помогне за извършване на различни съдови и несъдови интервенции. Предвижда се извършването и на най-модерните процедури в областта на онкологията.