Ново и модерно лечение контролира ХИВ-инфекцията и дори дава възможност за сексуален контакт, намалявайки сериозно риска партньорът да бъде заразен. Това разказа пред News.bg Петър Цинцарски, консултант в Програмата за превенция и контрол на ХИВ/СПИН, финансирана от Глобалния фонд за борба срещу СПИН, туберкулоза и малария.

Лечението от една страна се запазва здравето на носителите на инфекцията дълго време и второ - намалява почти до минимум риска заболелият да предаде инфекцията на своя партньор, обясни Цинцарски.

По думите му, ако човек открие рано инфекцията и започне терапия, тя влияе върху размножаването на вируса. Когато не се размножава, вирусът се скрива в лимфните възли. Т.нар. "неоткриваем вирусен товар" е малкото съдържание на вируса в кръвта и семенната течност, което не позволява предаването му по сексуален път, разясни Цинцарски. Това означава, че в семенната течност няма необходимото количество вирус, което да се предаде при сексуален контакт.

Запитан за колко време вирусът се "скрива" в лимфните възли, специалистът поясни, че това зависи от състоянието на имунната система и на какво ниво е инфекцията. При добра комбинация на терапия нещата се случват в рамките на 3-4 месеца, допълни Цинцарски.

Той подчерта, че лечението е безплатно и е за сметка на бюджета на Здравното министерство. Всеки новооткрит ХИВ-позитивен може да бъде включен веднага на лечение.

По отношение на заболяемостта, тенденцията у нас е добра, защото през последните години запазваме ниското разпространение на инфекцията в страната - под 1% спрямо базовото население.

"Работихме активно сред инжекционно употребяващите наркотици", обясни Цинцарски и допълни, че през последните години данните за тях също сочат намаляване на броя на новооткритите серопозитивни.

Драстично се разраства обаче групата на заразените хомосексуални мъже. Повече случаи се дължат на активната работа с тях, защото Глобалният фонд стартира превантивни услуги по доброволно и анонимно консултиране и изследване сред групата от 2009 г., изтъкна Цинцарски. По думите му, голям брой от хората са мотивирани да проверят своя ХИВ- статус и част от тях се оказали позитивни на инфекцията.

Работата у нас на Глобалния фонд за борба срещу СПИН все още не е гарантирана

Работата у нас на Глобалния фонд за борба срещу СПИН все още не е гарантирана

Гарантирано е финансиране само за 6 месеца

По данни на Здравното министерство, новооткритите случаи за тази година са 193 ХИВ-серопозитивни лица. 39% от новите случаи са се инфектирали при хетеросексуален контакт, 49% - при хомосексуален контакт, а 12% - при инжекционна употреба на наркотици.

Сравнително устойчива е тенденцията ХИВ да се предава по сексуален път. В 88% от новооткритите случаи се касае за заразяване при сексуален контакт. Пет пъти повече мъже се откриват, отколкото жени.

Голяма част от хората, които отиват, за да проверят своя ХИВ- статус, знаят, че са имали рискови сексуални контакти или са употребявали инжекционно наркотици, но не са правили своя тест. В същото време голям брой от хората не знаят своя ХИВ-статус. Затова и усилията на Световната здравна организация и всички работещи по програмите за превенция и контрол са насочени към това, да мотивират хората с рискови контакти да проверяват своя здравен статус.

При желание болните получават и психологична подкрепа. "Това е един дългосрочен процес, не се обсъжда само приемането на състоянието", заяви пред News.bg клиничният психолог от МБАЛ "Св. Марина" д-р Калоян Куков. По думите му, се касае за комплексен подход, който обхваща биопсихосоциалното функциониране на човека.

От практиката си психологът констатира, че хората, които са се заразили, се самодискриминират и много трудно се обръщат към специалист.

"Работата на психолога с ХИВ-позитивните е като с всеки човек, който има проблем- не се натрапваш, а в момента, в който човекът те допусне до себе си и вече започне да обсъжда тези свои интимни състояния, тогава започваш да работиш активно с него по приемане и живеене с проблема, който реално погледнато не се различава от това човек да живее с диабет, астма или друго хронично заболяване", коментира д-р Куков.