"Всички експерти сме разтревожени от двойния стандарт при храните." Това каза пред БНТ водещият специалист по хранене и диететика и преподавател в Медицинския университет проф. Донка Байкова .
Тази теза изложи и д-р Йордан Войнов, бивш началник на Агенцията по безопасност на храните, който визира данните от проведените сравнителни изследвания в бебешките пюрета, където се констатира завишаване на мазнините в детските пюрета за сметка на протеините. По думите му това води до затлъстяване, диабет, сърдечни заболявания. "Нашите деца втора ръка ли са", попита д-р Войнов.
Припомняме, преди около месец БАБХ започна проверка на 31 хранителни продукта от 5 групи, закупени в България и в Германия, за да установи дали съответстват като съдържание и като етикет. Проверените групи храни са шоколад, безалкохолни, местни, млечни и детски храни.
При проверката бяха открити разлики в продуктите, които се консумират на европейския и на българския пазар. В изследването са обхванати идентични продукти и марки, а нарушения бяха открити още при етикирането на 7 продукта.
От изследваните 31 вида продукти от пет категории, в 16 случая бяха констатирани и значително по-ниски цени в Европа. Тогава министърът на земеделието, храните и горите Румен Порожанов отбеляза, че най-фрапантна е разликата в закупени две детски пюрета - едното с 90% по-висока цена, а другото със 107%. Министърът бе категоричен, че това е неприемливо, тъй като пюретата са и с констатирано различно съдържание.
По думите му най-фрапантна е разликата в закупени две детски пюрета - едното с 90% по-висока цена, а другото със 107%. Министърът бе категоричен, че това е изключително неприемливо, тъй като в пюретата са и с констатирано различно съдържание.
Според Байкова установеният различен състав при 23% от изследваните храни категорично буди тревога. "Бих искала наистина да уеднаквим тези стандарти, защото преди години още, мисля че от 2011 г. досега не съм спирала да говоря за различия - едни бяха печивата в Италия, които по време на Великденските празници ги внасят и у нас", допълни тя.
Според професорът такъв проблем се наблюдава и с козметичните продукти и перилните препарати. "Храните са най-мощният фактор, който модулира обменните процеси. 60% от заболяемостта от социално значимите хронични и незаразни болести се дължат именно на храните и питиета", обясни Байкова.
"Няма нарушения груби, има двоен стандарт по отношение на изискванията за качество, за пълноценност", посочи Байкова. В заключение тя наблегна да се избягват заместителите в храните, които се използват вместо есенциалните жизнено важни съставки за човешкия организъм.
Xa-x@v
на 03.07.2017 в 00:14:52 #4В името на парите и отрова са способни да продадат на нашите деца,гладниците им с гладници.
Nikis
на 02.07.2017 в 18:55:51 #3Моя позната си поръчва сухо мляко за бебето и от Англия, защото когато го купи от тук в БГ, един път е по скъпо, а в следващия момент бебето се запича и постоянно реве. Когато го вземе същото мляко от Англия, всичко е наред и няма проблеми. Ха сега ми кажете дали няма разлики и то в детските храни което е недопустимо.
halo
на 02.07.2017 в 12:01:10 #2Статията е направо миш-маш и като капак си е напълно хибридна.
dimitar-ivanov-T3qq0Aba
на 02.07.2017 в 11:52:32 #1Без съмнение вече сме с най-тежка диагноза. Или сме дебили, или едни други дебили ни правят на дебили (или са ни направили дебили)! Какви изследвания? Какви комисии? Какви съгласувания с Вишеградската четворка? Тарикати и мошеници! Оповестете кратко и ясно марките и продуктите. Уведомете българина, кои марки да не се купуват!!! Нали сме в пазарна икономика - ще престанем да купуваме боклучивите и край. Вместо това - управляващите и контролиращите страхливци и продажни подлеци продължават да ни лъготят. А към апологетите на статуквото! Не е необходимо да си специалист по храненето - за да видиш, че ЗА ПОСЛЕДНИТЕ 20-тина г. ТЕЛЕСНАТА СТРУКТУРА НА БЪЛГАРИНА СЕ ИЗРОДИ.