"Стана една мода - много да се говори за този коронавирус, а то си има и други болести". Това заяви директорът на Националния център по заразни паразитни болести и член на НОЩ проф. Тодор Кантарджиев в сутрешния блок на БНТ.
Той обясни, че тромбозите стават само при първата игла на ваксинация, при втора игла няма описани случаи. Тромбозите се случват много рядко - при млади жени, които взимат противозачатъчни, а пък рискът е, когато жената е в овулация и получи първата инжекция от AstraZeneca. От Германия са тези наблюдения.
Според Кантарджиев с окончателните изводи трябва да се изчака. Иначе, за да са чисти юридически нещата, трябва да се изчака от първата ваксина на AstraZeneca да се правят двете ваксини на "Pfizer" през три седмици, обясни проф. Кантарджиев.
Другите ваксини също имат странични реакции, но проявите на тромбози са толкова рядко, че все още не може да се каже за връзка между тях и ваксините.
От 5 до 8% от хората не реагират адекватно на ваксината. Много нисък процент от ваксинираните нямат да изградят антитела.
"Когато има много ваксинирани, пазим тези, които не са ваксинирани, и тези, които не са изградили имунен отговор в себе си", категоричен бе проф. Кантарджиев.
Все още британският вариант е най-разпространеният и в някои области на страната се получават нови мутации, които в момента се проучват - в Северна България. Цената на ПСР теста е много висока поради голямото търсене. ПСТ тестът може да стане и за 6 часа.
По отношение на зелените ваксинационни сертификати за пътуване, проф. Кантарджиев отбеляза, че нашата страна ги одобрява, тъй като това е един от начините за ограничаване разпространението на инфекцията. Здравият човек, който не представлява опасност за здравето на околните, е добре дошъл в нашата страна, посочи медикът.
По думите му сертификатът съдържа много малко данни - името на човека, прекарване на инфекциозното заболяване, нивото на антитела и за това дали конкретният човек се е ваксинирал. Всяка ваксина си е лекарство и се прилага по кратката характеристика на производителя, обясни проф. Кантарджиев.