Шест държави от Европейския съюз (ЕС) и Норвегия се споразумяха тази седмица да задълбочат сътрудничеството си за борба с укриването на руските санкции и ще изготвят съвместни насоки за това, съобщава ERR.
Финландия, Естония, Латвия, Литва, Полша и членката на ЕАСТ Норвегия се срещнаха в Хелзинки, за да координират отговора и да засилят сътрудничеството.
Припомняме, че ЕС приложи серия от санкционни пакети срещу Русия след началото на войната в Украйна през февруари 2022 г.
По-голямата част от търговията на ЕС, включително санкционираните стоки, напускащи блока, се транспортират през гранични държави и Русия до трета страна като крайна дестинация.
До момента вече са приети 10 пакета от санкции. На 5 май предстоящият 11-ти пакет от санкции срещу Русия беше внесен за одобрение в страните от ЕС.
Това означава, че тези държави имат отговорността да налагат и проверяват спазването на правилата - включително дали пристигат в правилните държави на дестинация.
"С оглед на ефективността на санкциите, Русия е измислила много начини да ги заобиколи", се казва в изявление на естонското министерство на външните работи.
Министерството каза, че са необходими "непрекъснато задълбочено сътрудничество и обединени усилия" между страните за "по-нататъшно справяне с укриването и заобикалянето".
Беше договорено да се задълбочи сътрудничеството по прилагането на санкциите срещу Русия и Беларус, да се засили единното прилагане на митническия контрол, да се работи за хармонизиране на издаването на разрешения и да се увеличи редовният обмен на информация и най-добри практики, казаха от министерството.
Страните също така ще изготвят съвместни насоки за откриване на укриване и заобикаляне на санкции.
На срещата присъстваха и представители на Швеция, която е председател на ЕС, и на Европейската комисия (ЕК).